İpekçi'yi özlemle anıyoruz

İpekçi'yi özlemle anıyoruz

1 Şubat 2018 Perşembe  |   Günlük

Basın Konseyi, Türk basınının efsane ismi Abdi İpekçi'nin, menfur bir suikast sonucu hayattan koparılmasının 39'uncu yıldönümü nedeniyle açıklama yaptı.

Abdi İpekçi'nin, halkın doğru haberi alma hakkı, kamuoyunun serbestçe oluşabilmesi için canı pahasına mücadele ettiği belirtilen açıklamada, "O demokrasinin yılmaz savunucusu, sağduyunun esiydi" denildi.

Basın Konseyi'nin açıklaması şöyle:

"Türk basınının efsane ismi, sağduyunun sesi, demokrasinin ve gazetecilik ilkelerinin yılmaz savunucusu Abdi İpekçi'yi, suikaste kurban gidişinin 39'uncu yıldönümünde saygıyla anıyoruz. O, Türk halkının doğru haberi alabilmesi, kamuoyunun serbestçe oluşması için bu uğurda canı pahasına mesleğini yapan bir gazeteci, bir aydındı. Genel Yayın Müdürlüğü'nü yaptığı Milliyet Gazetesi'nde, evrensel gazetecilik kurallarına uygun, doğru, ilkeli, güvenilir habercilik örneğiyle, 'Abdi İpekçi Gazeteciliği'ni Türk basınına yerleştirdi.

1 Şubat 1979'da bir tetikçi kurşunlarının aramızdan ayırdığı Abdi İpekçi'nin ilkeli duruşu ve onurlu kalemi daima genç gazetecilere örnek oldu, olmaya devam edecek. Onu özlemle anıyoruz."