İntihar haberini yapan gazeteciye gözaltı

İntihar haberini yapan gazeteciye gözaltı

24 Eylül 2018 Pazartesi  |   Günlük

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde oğluna okul kıyafeti alamadığı için intihar eden işçi İsmail Devrim'in haberini yapan Gazeteci Ergün Demir bir süre gözaltına alındı.

Haber sonrası hedef gösterilen ve ifadeye çağrılan Astakoshaber.com internet gazetesinin sahibi Demir, Doğukışla'da bulunan polis karakoluna ifade vermeye gitti. Buradan soruşturmayı yürüten Körfez İlçe Jandarma Karakolu'na gönderilen Demir, gözaltına alındı.

Telefonla ulaştığımız Ergün Demir, Körfez İlçe Jandarma Komutanlığı'nda olduğunu doğrulayarak "Henüz ifade vermedim. Bekliyorum. Haberle ilgili gözaltına alındım" dedi.

Serbest bırakılmasının ardından BBC Türkçe'ye konuşan Demir, İsmail Devrim'in eşi Hafize Devrim ile yaptığı görüşmeyi izin almadan kaydetmek ve yayımlamakla suçlanıp gözaltına alındığını söyledi. Demir, "Haberin içeriğiyle, haberin doğru-yalan olmasıyla ilgisi yok" dedi.

Gazeteci Demir, İsmail Devrim'in intiharı haberini nasıl yaptığını Astakoshaber.com'da yazdığı "İsmail Devrim haberini nasıl yaptım?" başlıklı köşesinde anlatmıştı.

Habere ilişkin "Gerçekten zor bir haberdi. Çok ama çok ağır bir hikayeydi" ifadelerini kullanan Demir, haberin yapılış öyküsünü aktardıktan sonra "Kimse öküz altında buzağı aramasın. Haber hiçbir kurum veya kişiyi incitmek, suçlamak, karalamak adına yapılmamıştır. Yapılan polemikler, haberi yapan kişi olarak benim dışımda gelişen şeylerdir. Tekrar söylüyorum, ben sadece işimin, mesleğimin gereğini yaptım. Bu konuyla ilgili söyleyecek başka da sözüm yoktur!" demişti.

(Evrensel, BBC Türkçe)