İnternette 'emekli avlama' haberciliği modası

İnternette 'emekli avlama' haberciliği modası

30 Mayıs 2019 Perşembe  |   Kötü

Hürriyet gazetesindeki okur temsilciliği görevinden ayrılmasından sonra kendi adını taşıyan sayfasında medya eleştirilerini sürdüren Faruk Bildirici bu kez "Emekli avlama haberciliği" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Gazetelerin ve internet sitelerinin "tık avcılığı" yaptığını örneklerle anlatan Bildirici'nin yazısından bir bölüm şöyle:

"Emeklilerle ilgili her gün yeni bir gelişme mi oluyor? Her gün emeklilerin maaşlarına zam ya da ek ödeme kararları mı alınıyor? Elbette hayır! Ama bakıyoruz, internet sitelerinde sürekli “Emeklilere müjde”, “Emeklilere ek zam” gibi haberler yayınlanıp duruyor. Neredeyse her gün. Sadece internette mi? Basılı gazetelerde de öyle. Emekliler bazı gazetelerin sürekli sürmanşetinde… 

Sanırım haberciliğin bu şekilde zehirlenmesinin nedeni, dijital haberciliği saran “tık avcılığı”. Okuru aptal yerine koyan, güvenini kötüye kullanan, okutmak için tuzak kuran bu anlayış, günümüz haberciliğinin yüz karası… 

“Tık avcılığı” (click bait), okurların daha çok tıklamasını sağlamak amacıyla içerikle örtüşmeyen başlıkları, başta sorduğu soruyu yanıtlamayan haberleri, eski olmasına rağmen yeni gibi sunulan içerikleri, her fotoğraf altına bir satır yazı ile uzayıp giden galerileri ve daha türlü çeşitli aldatmaca tekniklerini mübah görüyor. 

Okur avlama yöntemlerinden biri de çoğu insanın merak ettiği konular hakkında sürekli içerik üretmek. Bir gelişme olsa da olmasa da habire evirip çevirip o konuda haberler yazmak. Haber olabilecek yeni bir gelişme yoksa bilerek yalan içerik üretmek de dâhil bu yönteme. 

Emekliler de bu bağlamda tık avcılarının kapsama alanına giriyor.  Türkiye’de 12 milyonu aşan emeklinin maaş zammı ve ikramiye ödemeleri gibi haberlere ilgisini fark eden medya sitelerinde bu tür haberlerden geçilmiyor. "

Yazının tamamını okumak için tıklayın