İnternet TV'lerine denetim

İnternet TV'lerine denetim

1 Ağustos 2019 Perşembe  |   Günlük

Radyo ve Televizyon Üst Kurumu (RTÜK), İnternet üzerinden yayın yapan Netflix, BluTV ve Puhutv gibi internet televizyonlarına yeni düzenleme getirdi. 

Buna göre internet üzerinden yayın yapan televizyonların yurt içi-yurt dışı kaynaklı olanları RTÜK denetimine dahil olacak ve bu kurumların yurt dışı kaynaklı olanları Türkiye’de şirket kurmak zorunda kalacak. 

“Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik”le yapılan düzenlemeler Resmi Gazete'de yayınlanarak yasalaştı. 

Yönetmeliğe göre yayınlarını internet üzerinde sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcılarının RTÜK'ten yayın lisansı alması gerekiyor. İnternetten TV yayını yapmak isteyenlere 100 bin TL karşılığında lisans verecek. AKP'nin yeni düzenlemesi internetteki yayınları, basın özgürlüğünü boğma girişimi olarak değerlendirildi. 

CHP RTÜK temsilcisi Faruk Bildirici, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Medyada her zaman özgürlüğü ve toplumun özgürce, otoriteler tarafından sınırlanmadan kullanılmasından yanayım. İnternet ortamından yapılan radyo ve televizyon yayınları konusunda RTÜK üyesi olarak aynı tavrımı sürdüreceğim. Benim göreve başlamamdan önce hazırlanmış olan yönetmelikte gri alanlar var" ifadelerini kullandı.

(Cumhuriyet)