İnce Ecevit'in yolundan gitmeli

İnce Ecevit'in yolundan gitmeli

25 Haziran 2018 Pazartesi  |   Mentor

İlk defa ekonomik sıkıntılara rağmen iktidar el değiştirmedi. Bir kez daha anlaşıldı ki Türkiye'de halka en yakın onun duygularını en iyi anlayan siyasi hareket AKP, erken seçim kararı ve MHP ittifakı seçim başarısındaki en önemli iki stratejik hamle idi.

16 yıldır AKP ilk defa meclis çoğunluğunu kaybetti.

Tüm dünyada olduğu gibi milliyetçi oylar Türkiye'de yükseliyor.

Tek sorun bunun karşısında onu dengeleyecek merkez veya sol bir siyasi akımın olmaması.

CHP sol bir parti değil çünkü İnce gibi bir figürün yıllardır liderlik sorunu yaşayan bir partide sahneye çıkamamış olması parti içi demokrasinin işlemediğini ve Gül adaylığının düşünülmüş olması partinin halkla bağının koptuğunu gösteriyor.
 
CHP daha çok eski sağın liberal kanadından oy alıyor.

İnce'ye oy veren insanların tamamının CHP seçmeni olmadığı net çünkü AKP iktidarları döneminde CHP bu oyu hiç almamış, dolayısıyla CHP seçmeni İyi Parti ve HDP'ye oy verdi önermesi doğru değil; doğrusu HDP ve İYİ parti seçmeni İnce'ye oy vermiş.
 
 İyi haber yavaş da olsa ülkemizde bir uzlaşma kültürü başlıyor.
 
 SP, İYİP ve CHP çok farklı fikirde olsalar bile asgari müştereklerde buluşabiliyorlar.
 
 AKP daha milli daha laik ve daha Atatürk çizgisinde olan MHP ile uzlaşarak ülkeyi yönetmek zorunda.
 
 MHP elde ettiği seçim başarısı ile daha etkin bir yönetsel pay isteyecektir.
 
 Kurumlar açısından bakıldığında başkan-parlamento ile uzlaşarak ülkeyi yönetecek.
 
 Bu Türkiye için hiç yaşanmamış bir ilk olarak siyasi tarihe geçecek ve bana göre demokrasinin yerleşmesi için çok büyük bir gelişme.
 
Çünkü biz önceki dönemde demokrasicilik oynayan bir ülkeydik, halkın iradesinin üzerinde bir vesayet vardı ve uygun görmediği zaman halka haddini bildiriyordu binlerce yıllık tarihimizde ilk defa halkın değişik kesimlerinin oluşturduğu siyasi tablo uzlaşarak ülkeyi yönetecek. Bu bence tüm eksikliklerine rağmen asla küçümsenmenesi gereken bir gelişmedir. Öyle veya böyle ülkenin tek adamlardan halkın tercihlerine doğru yöneldiği bir seçim olmuştur, çok eksik olduğunu kabul ediyorum ancak başlangıç olduğu çok açık.
 
 u ülkede Kürt gerçeğinin yadsınamayacağı ancak HDP'nin Kürtleri değil daha çok Kürt milliyetçiliğini temsil ettiği ve Kürtlerin büyük bölümünün bu düşüncede olmadığı açık. 
 
CHP'nin artık bu ülkede merkez solu değil, daha çok maddi durumu iyi tuzu kuru kesimi temsil ettiği ve bu misyonu ile asla iktidar alternatifi olamayacağı da çok açık.
 
İnce'nin bunun çok ötesine geçtiği Bülent Ecevit fırtınası yarattığı da tartışılmaz ancak bu ülkede merkez solun ancak Ecevit gibi solun evrensel değerlerini benimseyen ve ülkemizin yerel değerlerini de kucaklamış Kemal Tahir anlayışında bir liderle mümkün olabileceğini düşünüyorum.
 
CHP siyasi misyonunu tüketmiş sadece belli bir yaşam tarzını temsil eden siyasi hiçbir bütünlüğü olmayan bir parti ülkenin hiçbir siyasi sorunu konusunda net bir tavrı yok. Kürt sorunu nasıl çözülecek, ülke liberal mi yoksa devletçi bir ekonomiyle mi yönetilecek, özgürlükler nasıl korunacak, hayvan hakları ne olacak vs. vs.
 
İnce eğer kalıcı bir siyasi figür olmak istiyorsa Bülent Ecevit'in yolunu izlemeli...