İmamoğlu’na ‘sen’ diyen gazeteci

İmamoğlu’na ‘sen’ diyen gazeteci

11 Nisan 2019 Perşembe  |   Kötü

Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul’da belediye başkanlığı seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu Çarşamba akşamı beş kanalın ortak yayınında soruları yanıtladı. 

İki buçuk saate yakın süren programın moderatörlüğünü Halk TV Genel Yayın Koordinatörü Serhan Asker yaptı. (Fotoğrafta ortada) 

Yaptı yapmasına ama İmamoğlu’na yönelik tavırlarında, ona hitap şeklinde bir “gariplik” vardı. 

Belli ki Asker İmamoğlu’nu uzun süredir tanıyor, herhalde buna güvenerek sürekli olarak “sen” diye hitap etti. Belki de, ne kadar samimi olduklarını bizlere göstermek istedi. 

Olabilir, İmamoğlu’nu eskiden beri tanıyor olabilir ama bir sürü gazetecinin bir sürü politikacı tanıdığı vardır. 

İkisi arasında bir samimiyet olabilir, baş başa kaldıklarında birbirlerine “sen” diye hitap ediyor da olabilirler. 

Ama bu gazeteciye, milyonlarca kişinin seyrettiği bir canlı yayında -hangi partiden olursa olsun- bir politikacıya aşırı samimi şekilde “sen” diye hitap etme, asgari saygıdan vazgeçme hakkını vermez. 

Asker İmamoğlu’na sürekli “sen” demekle kalmadı, bir gazetecinin dikkat etmesi gereken çizgiyi aşarak onu bol bol övdü, hatta bir arada, “Politikaya başladığın günden beri seni tanıyorum. O gün bile gözlerinde kararlılık vardı” mealinde bir şeyler söyledi. 

Günümüzde Türkiye’de artık pek bilen ya da önemseyen kaldı mı bilinmez ama en basit tanımla gazetecilik “temas ve mesafe” mesleğidir. Öyle bir yerde durmalısınız ki, muhatabınıza ne çok ne de çok uzak olacaksınız. Ancak böyle gazeteci-kaynak ilişkisini sağlıklı şekilde sağlıklı bir şekilde sürdürebilirsiniz. 

İmamoğlu’na sürekli “sen” demesi izleyenlerin tepkisini çekmiş olmalı ki Asker programı kapatırken özür dileme anlamına gelen bir şeyler söyleyerek “siz”e döndü ama yaklaşık iki buçuk saat geç kalmıştı…