İlk yayın İstanbul'dan

İlk yayın İstanbul'dan

18 Mart 2019 Pazartesi  |   MG Özel

Rusya'da yurtdışından bir futbol maçının ilk canlı radyo yayınının Türkiye-SSCB maçı sırasında yapıldığı ortaya çıktı. 

Rus basını, Sovyetler Birliği'nin efsanevi radyo sunucusu, gazeteci Vadim Sinyavski'nin hayatını kaleme aldı. Sinyavski spor karşılaşmalarının radyodan anlatımı konusunda Sovyetler Birliği’nin en ünlü ismi kabul ediliyor. 

Rus kaynaklara göre 13 Ekim 1935'de Fenerbahçe Stadında oynanan Türkiye ve Sovyetler Birliği dostluk maçı sırasında gazeteci Sinyavski İstanbul'dan canlı yayın yaptı. Bu yayın, Rusya spor tarihinde yurtdışından radyodan ilk futbol  canlı yayını olarak tarihe geçti. Dünyada böyle bir ilk sunum ise 8 Ekim 1926'da Macarıstan'ın başkenti Budapeşt'te MTK-Slaviya (Praga) maçı sırasında yapılmıştı. 

Türkiye-SSCB maçını rakip takımı 2-1 kazanmış, golleri Smirnov (17 ve 29. dakikalarda) ve Rasih (37. dakikada) atmış. Maçı hakem Türk hakem Şazi Tezcan yönetmişti. 

4 Kasım 1935 tarihinde çıkan Ulus gazetesi maçla ilgili olarak- o zamanki dille- şunları yazmış:

"Türkiyeden dönen Sovyet sporcuları duygularını anlatıyorlar… Türkiyeyi ziyaret eden spor heyetinin başkanı, SSCB Yüksek Beden Terbiyesi Kurulu Başkanı B. Mançef, "Çiçerin" vapurunun radyosu vasıtasiyle Tass ajansına aşağıdaki diyevde (açıklama) bulunmuştur:

“Sovyet sporcularının seyahati yeni ve parlak bir Sovyet - Türk dostluk tezahüratı halini almıştır. Daha Türkiyeye geldiğimiz anda, samimî dostlar arasında bulunduğumuzu hissettik. Türkiyede kaldığımız iki hafta zarfında, Türk ulusunun bize karşı olan sevgisinin ne kadar derin olduğunu anlamak imkânını elde ettik. Bütün yol esnasında, hararetli alâka gördük. veda bilhassa heyecanlı oldu. binlerce halk dost bir memleket mümessillerine ‘Allaha ısmarladık’ demek için sokaklara fırlamıştı. Türk sporcularının yüksek oyunlarını bilhassa kaydetmeliyim. oyunları eskisine nisbetle çok yükselmistir... " 

Karşılaşmayı anlatan Sinyavski İkinci Dünya Savaşı yıllarında cephe hattından radyo haberleri de yaptı, 1942 yılında Kırım'da ağır yaralanmıştı. 1943 yılında Stalingrad Muharebesi sırasında Sovyet askerlerine radyo sunumu aracılığıyla büyük moral desteği sağlayan Sinyavski'nin ismi, Nazi Almanyası tarafından "düşman listeye" de eklenmişti. Ünlü gazeteci 1972 yılında hayata gözlerini yumdu.

Fuad Seferov, Moskova