İkiyüzlüyüz!

İkiyüzlüyüz!

8 Ağustos 2018 Çarşamba  |   Mentor

Dostluk yazısını yazarken içimde biraz olsun umut vardı ama artık umudum da yok.

Dünyada en çok ideolojik ve felsefi ikiyüzlülüğün olduğu ülke sanırım biziz.

En eğitimlimiz de, en cahilimiz de öyle kötü ki, acınacak haldeyiz.

Demokrasi ve özgürlük havarisi olan adam Fenerbahçe adını duyunca köle tacirine dönüyor, bunu kendine anlatmayı nasıl başarıyor anlayamıyorum,. Sanırım hiçbir zaman da anlayamayacağım çünkü "benim doğrum" düşüncesi dünyadaki bütün kötülüklerin anasıdır.

Spor kulüpleri arasında en az nefret satan Fenerbahçe ama yine de olmadığı anlamına gelmiyor

Galatasaraylı kavramının neyi ifade ettiğini bilmeden Galatasaraylı'dan nefret ediyoruz. 

Kim Galatasaraylı? Camianın genelini temsil etmekten uzak, genel kurulun seçtiği başkan mı yoksa sırtında kirli parçalı formayla çöpten topladığı kağıt kutuları yüklediği arabayı çeken çocuk mu?

3 Temmuz, 12 Mayıs, 4 Nisan ne bu tarihleri, ne bu tarihlerin ifade ettiği olayları ne de o dönemde fetö ile işbirliği yapan çirkin insanları unuttum. Tam da bu nefret tacirleri futboldan yok olsun, gerçekten yüreği sevgi dolu taraftar futbola hakim olsun diye empati yapmaya çalışıyorum.

Fenerbahçeli, Galatasaraylı, Beşiktaşlı diye kavramlara düşman olup nefret etmek ırkçılıktır. 

Zor bir şey yazıyorum ve bunu anlayacak insanlar olmadığını da biliyorum ama şunu bilmelisiniz ki bir insandan sırf Fenerbahçeli, Galatasaraylı veya Beşiktaşlı diye nefret ediyorsanız bu ırkçılıktır.

Naziler demokratik olarak yapılan en son Almanya seçiminde her 3 Alman'dan birinin oyunu almıştı ama savaş sonrası kurulan Nürnberg mahkemelerinde Nazilere oy veren herkes yargılanmadı.

Alman Yahudi yazar Victor Klemperer 1946'da, "Nazizm milyonlarca kez kendilerine söylenen ve mekanik, bilinçsiz bir şekilde benimsenen tek tek sözcükler, deyimler ve cümle yapılarıyla insanların iliğine kadar işlemişti" demişti.

Şimdi özellikle nefret satan profesyoneller, yöneticiler ve medya yüzünden böyle bir futbol ortamı var.

Suçlar şahsidir, kötülük kim yaptıysa onun suçudur ama bir Fenerbahçeli olarak herkesi suç ortağı olarak göremem, görenin de biraz sevgiye ihtiyacı olduğunu düşünürüm.

Yazının ilk bölümünü okumak için: http://www.medyagunlugu.com/Haber-5032-nefret-etmekten-biktim.html