İgor Aşurbeyli: ‘Fabrika’ gibi üreten adam!..

İgor Aşurbeyli: ‘Fabrika’ gibi üreten adam!..

18 Temmuz 2019 Perşembe  |   Kötü

Şu anda Türkiye’nin gündemindeki en önemli konulardan biri Rusya’nın teslimata başladığı S-400 füzeleri olduğu için bununla ilgili gelişmeler ve ayrıntılar medyada geniş şekilde yer alıyor. 

Konuyla ilgili son haber Takvim ve aHaber’in internet sitelerinde yayınlandı. 

Önce, iki sitede de aynı şekilde yer alan habere göz atalım: 

“Türkiye uzun menzilli hava savunma ihtiyacını karşılamak için Rusya'dan aldığı S-400'lerin teslimatı sürüyor. Tüm dünyanın birinci gündem maddesi haline gelen S-400'lere ilgili yeni bilgiler de ortaya çıkıyor. Dünyanın en iyi hava savunma sistemi olarak gösterilen, menzili ve özellikleri ile ABD yapımı Patriotları gölgede bırakan S-400'leri üretenin bir Türk olduğu ortaya çıktı. Rusya'nın en gizli sanayi kuruluşu olan Almaz-Antey bilim ve araştırma şirketinin eski yöneticisi, Rus askeri-sanayinin ürettiği S-300 Favorit ve S-400 Triumph füze savunma sistemlerini üreten Azerbaycan asıllı bir Türk olan İgor Aşurbeyli.” 

Haberle ilgili üç sorun var: 

Birincisi, İHA’ya ait bu haber aslında 19 Haziran tarihine ait, yani eski. Nedense Türk medyası o zaman ilgi göstermemiş. Yine de, S-400’lerin teslimatının başlaması nedeniyle şimdi haberin güncellik kazanması bir yerde anlaşılabilir. 

İkincisi, haberdeki "Azerbaycan asıllı bir Türk..." ifadesi yanlış, doğrusu "Azerbaycan Türkü" olmalıydı.

Ama asıl garip olan Aşurbeyli’den “S-400’leri üreten kişi” diye söz edilmesi., 

Aşurbeyli, füzeleri üreten Rus şirketi Almaz-Antey’in eski yöneticisi. 

Ama “S-400’leri üreten kişi” denilince sanki bir fabrikadan söz eder gibi üretim işini bizzat Aşurbeyli’nin yaptığı anlamı çıkıyor. 

Üstelik S-400'lere nasıl bir katkıda bulunduğuna hiç değinilmemiş, yönetici olarak mı yoksa teknik ekipte yer alarak mı? 2011'de görevden ayrılmış, haberde bu konuda da bir bilgi yok.

Herhalde Takvim de, aHaber de Aşurbeyli'yi takdir etmek isterken aslında "üreten şirketin eski yöneticisi", “geliştiren” ya da "yaratıcısı" demek istemiş ama doğru ifade edememiş!