'İçten pazarlıklı Türk burjuvazisi'

'İçten pazarlıklı Türk burjuvazisi'

10 Temmuz 2018 Salı  |   Günlük

T24'ten Hazal Özvarış, 7 Eylül tarihinden itibaren Hürriyet'teki siyasi yazılarına son verilen Mehmet M. Yılmaz'la son dönemde medyada yaşanan gelişmeleri konuştu.

Söyleşiden bir bölüm şöyle:

- Sizce neden satıldı Doğan Medya, "Biliyoruz" dediğiniz siyasi baskılar mı sebep?

- Evet, Doğan Medla'nın satılmasının nedeni siyasi baskılardır. Aydın Doğan bugünkü koşullar altında bu işi daha fazla sürdürmesinin giderek zorlaşmakta olduğunu gördü, yalnız bırakıldı.

- Kim tarafından?

- Türkiye burjuvazisi Aydın Doğan'ı basın özgürlüğü meselesinde yalnız bıraktı. İlk vergi cezaları getirildiğinde, ki vergi cezalarının getirilmesinin sebebi Almanya'daki Deniz Feneri skandalının Türkiye'ye uzanmasıyla ilgili haberlerdi, Türkiye'nin büyük  burjuvazisi Aydın Doğan'ın arkasında durmadı.

- Ne yapabilirlerdi?

- Her şeyi yapabilirlerdi. Koç Holding'in de, Sabancı'nın da normal olarak Aydın Doğan'ın ceza aldığı konuda hepsinin işlemleri vardı. Bu tür silahları kullanmanın ekonomik açıdan geri tepebileceğini hükümete hissettirmeleri bile tabloyu değiştirebilirdi. Gidip miting yapsalardı demiyorum ama en azından TÜSİAD ya da iş aleminin beş altı büyük ismi bu konuda hükümet nezdinde bir girişimde bulunabilirdi, bunu yapmaktan kaçındılar.

- Siz bu yalnız bırakmayı Türkiye burjuvazisinin hangi özelliklerine yoruyorsunuz? Korkaklık bunda sizce ne kadar rol oynuyor?

- Türkiye burjuvazisi bence içten pazarlıklı ve sadece kendi şahsi çıkarlarını gözeten, ülkenin nereye gitmekte olduğunu değerlendirmekten aciz bir tablo çizdi. Aydın Doğan yalnız kalarak o günden bugüne kadar direndi ve dayanma gücünün sonuna geldiğini düşünüyorum.

- Bu eleştirilerinizin hedefinde Koç, Eczacıbaşı, Boynerler, Sabancılar gibi aileler mi var?

- Boynerleri belki ayırabiliriz, onlar kendi çaplarında bir şeyler yapmaya çalıştılar. Ama diğer büyük ailelerin hiçbiri bu konuda kıllarını kıpırdatmadı. Venezüella burjuvazisine bakarsan dönüp, orada basın özgürlüğünün korunmasına yönelik Chavez'e de, onun halefine de direndiler.

Söyleşinin tamamını okumak için tıklayın