Hürriyet'te deprem

Hürriyet'te deprem

30 Ekim 2019 Çarşamba  |   Günlük

Hürriyet gazetesi deprem etkisi yaratan bir kararla çok sayıda çalışanının işine son verilmesinin ardından Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar istifa etti.

Çarşamba günü başlayan "operasyon"da çıkarılanların sayısı 40'a yaklaşırken, gelişmelerden haberdar olmadığı söylenen Munyar önce istifasını noter kanalıyla gönderdi, ardından da odasını topladı.

İşten çıkarılma tebligatı çarşamba günü ilk aşamada şu çalışanlara ulaştı: İpek Özbey, Çınar Oskay, İpek Yezdani, Sebati Karakurt, Kenan Başaran, İbrahim Yurtbay, Önder Öndeş, Aydil Durgun, Aslı Barış, Mustafa Doğan, Şebnem Turhan, Esra Açıkgöz ve Dürdane Kırçuval. Akşam saatlerinde ise Serkan Ocak ve Banu Tuna ile de yollar ayrıldı. Bu kişiler dışında gazetenin insan kaynakları servisinden üç kişinin de işten çıkarıldığı konuluşuluyor.

Sanatçı Gülse Birsel gelişmeler üzerine gazeteden ayrılma kararını Twitter'dan, "Hürriyet gazetesinden istifa etmeye karar verdiğimi buradan duyururum. Okuyuculardan özür dilerim, ileride başka yazılarla görüşmek dileğiyle. Herkese sevgiler" mesajıyla açıkladı.

Çarşamba günü başlayan işten çıkarmalara perşembe günü şu isimler eklendi: Yazı işleri müdürleri Doğaner Gönen ve Cenk Öz, Özel Haber Müdürü Mesude Erşan, muhabir Arda Akın, otomotiv yazarı Emre Özpeynirci, spor ve ekonomi servisinden Ceyhun Kuburlu, teknoloji muhabiri Ahmet Can Şit, muhabir Ece Emre, editörler Deniz Türsen, Deniz Dallı, Levent Korkut ve Kelebek'ten Nigar Akar

Gazetede pazartesi günleri söyleşileri yayınlanan Özbey de, kararı Twitter hesabından, "bugün hürriyet ile yolları ayırdık... her şey çok güzel olacak..." diye duyurdu. Ocak da, kişisel sosyal medya hesabından, "Gazetecilik hayatımda bunu da yaşamak varmış, mail hesabım kapatılınca Hürriyet'ten kovulduğumu öğrendim. Özetle, kovuldum ey halkım unutma bizi..." paylaşımında bulundu.

İşten çıkarılanlar arasında adı geçen Tuna'nın paylaşımı da şöyle:

"sabah evden erken çıktığım, yalnız yaşadığım ve şu anda şehir dışında olduğum için işten atıldım mı bilmiyorum. çünkü atıldığımız görülmemiş biçimde eve tebligatla bildirilmiş. hürriyet mail hesabım bloke edildiğine göre atılmış olabilirim. 23 yılın sonunda başımıza gelen bu oldu."

İşten çıkarılanların bir kısmının kurumsal mail hesabının kapatıldığı ve gazete sistemine giremediği öğrenildi. 

İşten çıkarılanlardan kıdem tazminatı hakkı kazanmak için bir haftası kalan gazetecinin de olması, Hürriyet'in işten çıkarırken hesap yaptığını da gösterdi. 

Çalışanlara posta yoluyla ulaşan tebligatta kararın 25 Ekim'de alındığı ve gerekçesinde "Yönetim Kurulu'nun işletmesel kararı" yazdığı görüldü.

Bir kaynak, işten çıkarılanların tamamının sendika üyesi olduğunu, dolayısıyla aynı zamanda gazetede "sendika temizliği" yapıldığını söyledi.

"Milliyet satılıyor" iddiası

Medya tarihinin en büyük satın almasıyla Doğan Grubu’nun elindeki tüm televizyon ve gazeteleri bünyesine katan Demirören Medya Grubu, eski göz ağrısı Milliyet’i elinden çıkarıyor. 

Daha önce birçok kez satılacağı yönünde haberler çıkan gazete için bu kez alıcı oldukça ciddi. 3N Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gülseven'in Milliyet için Demirören ailesi ile görüşmelere başladığı iddia ediliyor.

(Odatv, Medyaradar, Medyatava, T24, Medya Günlüğü)