Hürriyet'te bir dönem kapandı

Hürriyet'te bir dönem kapandı

8 Nisan 2018 Pazar  |   Günlük

Demirören Medya Grubu sahipliğine geçen Doğan Medya Grubu binası devir teslim töreni yapıldı. 

Törende Aydın Doğan'ın yaptığı konuşma şöyle:

"Dostlarım, kardeşlerim... 40 yıl önce bu yolculuğa çıktım. Çok dostum, arkadaşım oldu bu sektörde. Ama onlardan ayrılmıyorum, bu binadan ayrılıyorum. 59 yıl evvel Mecidiyeköy vergi dairesiine kaydımı yaptırdım. 40 yıl önce de basın dünyasına adımımı attım. Benim bütün arlkadaşlarım medyadadır. Medya dışında çok az arkadaşım vardır. İçimde bir burukluk var elbette... O arkadaşlarımda n ayrıldığım için üzgünüm ve dostluğumu da devam ettirmek istiyorum.

Kimsenin baskısı olmadan bu kararı aldım. Yıldırım  Bey'le holding binasında görüşmedik. Görüşmeyi gizli yaptık. Hilton otelinde görüştük. 22 Mart'tan itibaren de halka açıkladık. Erdoğan Demirören'le yukarıda görüştük, bana plaket verdi. Artık biraz kaşarlandık mı ne yaptık? 

Demirören ailesiyle iyi bir dostluğum var. Daha önceki konuşmamda 40 yıl evvel çıktığım bu yolculukta dalgalarla boğuşlarak gemiyi liman sağ salim ulaştırdım. Bu yolda çok çile çektim. Şimdi o gemiyi Demirören ailesine teslim ediyorum. Ve Allah'a dua ediyorum; Demirören Grubu bu kurumu daha da etkinleştirerek uzun yıllar devam ettirecek. Ben de bununla iftihar eceğim.

Demirören Grubu artık Doğan Grubu'nun yeni sahibidir. Parasını verip aldılar sonuçta. İyi de para verdiler. Hatta pazarlılarda bir ara vazgeçmek istedim.

Hakkınızı helal edin. Ben de helal ediyorum. Dostluklarımızın devam etmesi dileğiyle gözlerinizden öpüyorum. Gazetenin henüz kanuni devir süresi bitmedi. Ay sonuna kadar bitmiş olacak. "

 

Demirören Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yıldırım Demirören de şunları söyledi:

"Değerli aile dostumuz, büyüğümüz Aydın Doğan'ın arkasından konuşma yapmak çok zor elbette. İki ailenindostluğa çok eskiye dayanıyor.

Dolayısıyla bu satış sürpriz değil elbette. Doğan ve Demirören şirketlerinin yolları ilk kez kesişmiyor. Belki mesleğe yeni başlayanlar pek bilmezler ama 1960 yılında  ilk kez kesişmiyor. Belki mesleğe yeni başlayanlar pek billmezler ama 1960 yılında Demiören Hürriyet'in ortağıydı. Doğan Grubu alırken de ortaktı. Hatta bu bina da Milliyet binasıydı. Kısacık bir tarihte bu kurumların ne kadar bir arada olduğunu görüyoruz. Kalıcı olan bu kurumlar, emekçiler, gazeteciler ve yayıncılardır.

Çok yazıldı, çok konuşuldu ve spekülasyonlar yapıldı. Aklınızda sorular var ve birçoğunu hep birlikte cevaplayacağız. Bu nedenle sizlerden tek bir ricamız var;o da kendinize güvenmeniz.

Aydın Bey, gemiyi sizlerle birlikte limana ulaştırdığını söyledi. Şimdi bu büyük gemiyle denizlere açılma vakti. Bunu da hep birlkikte yapacağız."

(Medyatava)