Hürriyet'in manşetindeki hata

Hürriyet'in manşetindeki hata

25 Ağustos 2018 Cumartesi  |   Günlük

Hürriyet, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Moskova ziyareti sırasında söylediği "Rusya stratejik bir ortak" sözünü manşete çıkarmış.

Gazete, "Çavuşoğlu, Moskova ziyaretinde ilk kez Rusya için 'stratejik ortak" ifadesini kullandı' diye yazıyor.

"Stratejik ortak" ifadesi ülkeler arasında her alanda ilişkilerin yakınlığını ve derinliğini ifade etmek için kullanılıyor. Diplomaside "dost" ya da "ortak" kelimesi sık kullanılıyor ancak "stratejik ortak" ifadesi ilişkilerin "özel" niteliğine vurgu yapıyor.

Türkiye ile Rusya'nın gerçekten stratejik ortak olup olmadığını bir kenara bırakarak Hürriyet'in haberine dönelim

Habere göre bu ifade Türk tarafınca ilk kez kullanılıyor.

Gerçekten öyle mi?

Rusya'da Vladimir Putin'in iktidara geldiği 2000 yılından sonra Türk-Rus ilişkileri pek çok alanda hızla gelişti ve "stratejik ortak" ifadesi daha önce çok sık olmasa da iki ülkenin liderleri, yetkilileri tarafından kullanıldı.

Hatta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "uçak krizi"yle ilgili olarak 2016 yılı Haziran ayında Putin'e gönderdiği mektupta "Rusya'nın Türkiye'nin dostu ve stratejik ortağı olduğu" belirtildi.

Çok değil, bundan 10 gün kadar önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Ankara ziyareti sırasında "Türkiye ile stratejik ortaklığımızın artması için adımlar atılacak" demişti.

Kısacası, "stratejik ortak" ifadesi ilk kez kullanılmıyor, Hürriyet'in manşeti doğruyu yansıtmıyor. "İlk kez" demeden önce araştırılması gerekirdi...