Hürriyet'in manşeti, özel haberin önemi

Hürriyet'in manşeti, özel haberin önemi

4 Ağustos 2019 Pazar  |   iyi

Pazar günü yayımlanan Hürriyet gazetesine ilginç ve önemli bir manşet dikkat çekiyor. 

Deneyimli gazeteci İpek Yezdani’nin imzasını taşıyan habere göre, Türkiye’deki Suriyeli gazeteci ve televizyoncular tarafından İstanbul’da ‘Suriye TV’ isimli bir televizyon kanalı kurulmuş. 200 gazetecinin çalıştığı kanal Türkiye, Suriye, Orta Doğu, Balkanlar ve Avrupa’daki Suriyelilere yönelik yayın yapıyor. İstanbul Sefaköy’den yayın yapan kanal mültecilerin sorunları ve Suriye’nin geleceği gibi konuları işliyor. Haberden bir başka ayrıntı, kanalın finansmanını Londra’da yayımlanan önde gelen Arapça gazetelerden ‘El Arabi El Cedid’in de sahibi olan Katar merkezli ‘Fadaat’ medya grubunun yapması. 

Türkiye’deki Suriyeliler konusu uzun zamandır ama özellikle son dönemde kamuoyunun gündeminde ön sıralarda yer alıyor, çeşitli polemikler yaşanıyor. 

Sık sık yazıyoruz, okurun gelişmeleri anında öğrendiği bir çağda herkesin bildiği haberleri ertesi gün veren gazetelerin çıkar yollarından biri özel haber yapmak. Ancak uzun süredir hem gazetelerin çoğu haber verme işlevinden uzaklaştı hem de zahmet gerektiren özel haber geleneği bırakıldı. 

Bu nedenle, zor yolu seçerek kamuoyunu yakından ilgilendiren bir konudaki özel haberi nedeniyle Yezdani’yi ve foto muhabiri Selçuk Şamiloğlu'nu kutlamak gerekiyor.