Hürriyet'in dış haber refleksi

Hürriyet'in dış haber refleksi

29 Ekim 2017 Pazar  |   iyi

Hürriyet'i değişik nedenlerle eleştirebiliriz -ki eleştiren çok- ama bir konuda hakkını teslim etmemiz gerekiyor: Gazete özellikle son aylarda dış haberler konusunda dikkat çeken bir refleks gösteriyor.

İnternet çağında havlu atmak üzere olan yazılı basının kurtuluşunun "özel haber"den geçtiğini sık sık yazıyoruz. Bu, bütün ülkeler için geçerli bir sorun ama özellikle son 10-15 yılda Türk basını ajanslardan gelen haberleri başlık bile değiştirmeden kullanma kolaycılığına kapıldı ve "özel haber" kavramına yabancılaştı.

Fikret Bila'nın genel yayın yönetmenliğini üstlenmesinden sonra Hürriyet'in "özel dış haber" konusunda atağa kalktığını görüyoruz. Uluslararası gündem hangi ülke, hangi haber varsa gazete muhabirlerini hemen oraya gönderiyor. Bu konuya Medya Günlüğü'nde daha önce yer vermiş ve Hürriyet'in dış haber refleksini, 1990'larda rahmetli Doğan Heper'in genel yayın yönetmeni olduğu dönemdeki Milliyet'e benzetmiştik. O zamanlar değişik ülkelerde 20'den fazla bürosu ya da muhabiri bulunan Milliyet nerede bir olay varsa oraya ilk ulaşan Türk gazetesi olurdu.

İşte şimdi bu geleneği Hürriyet Milliyet'ten devralmış görünüyor.

Gazetenin muhabirleri Zeynep Bilgehan ve Sebati Karakurt, Avrupa'nın gündemindeki en önemli sorunun merkezi olan Katalonya'ya gitmiş ve izlenimler toplamış, fotoğraflar çekmiş.

"Barcelona'da kafalar karışıkKalsak mı gitsek mi" başlıklı haberden bir paragraf:

"Katalan Meclisi'nin tek taraflı bağımsızlık ilan etmesinin ve Madrid'in Katalonya Bölgesi için erken seçim kararı almasının ardından Barcelona'dayız. Halkın duyguları karışık. Gitmek isteyen de kalmak isteyen de keskin cümleler kurmuyor. Onları birleştiren ortak duygu belirsizliğin yarattığı endişe..."

Dış habercilik zordur.

Daha önce gitmediğiniz, belki dilini bile bilmediğiniz bir ülkeye gideceksiniz, hem mümkün olduğu kadar çok hem de toplumun görüşlerini yansıtan farklı insanlarla konuşacaksınız ki nabzı doğru tutabilesiniz, okura en net fotoğrafı sunabilesiniz.

Hürriyet'in, dış haber refleksi körelmiş diğer gazetelere örnek olmasını diliyoruz.