Hürriyet'e eleştirilen başyazar

Hürriyet'e eleştirilen başyazar

1 Nisan 2020 Çarşamba  |   Günlük

Hürriyet Genel Yayın yönetmeni Ahmet Hakan, kimilerinin "1 Nisan şakası" olarak nitelediği bir kararla gazetenin yazarı Prof.Dr. Osman Müftüoğlu’nun başyazarlığa getirildiğini duyurdu. 

Hakan’ın yazısından ilgili bölüm şöyle: 

“Türkiye’de sözü en çok dinlenen, görüşlerine büyük kıymet verilen, önerileri uygulanan nadir hekimlerdendir Osman Müftüoğlu Hoca... 

Sansasyona asla yüz vermez. 

Bilimsel yaklaşımının dışına zerre çıkmaz. 

Dünyayı izler. 

Alanındaki yenilikleri bilir. 

Bütün bunlardan dolayı Osman Hoca’nın Hürriyet’te başyazar olmasının tam zamanıydı. 

Haftada iki gün yazıyordu Hoca... 

Bundan böyle her gün yazıyor. 

İyi ki yazıyor. 

Çünkü her yazdığından yeni bir şey öğreniyoruz. 

Ombudsman eleştirmişti

Gazeteci Faruk Bildirici, Hürriyet’in ombudsmanı (okur temsilcisi) olduğu dönemde Müftüoğlu’nu şöyle eleştirmişti: 

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun “Yaşam reçeteleri” başlıklı sağlık sayfası, sanırım gazetenin en çok okunan bölümlerinden biri. Müftüoğlu, okurları bilgilendiriyor; sağlıkla ilgili merak edilen sorulara, herkesin anlayabileceği sade bir dille yanıtlar veriyor; tartışmalı konulara açıklık getiriyor. 

Fakat son zamanlarda Müftoğlu’nun sayfasında haftada bir yer alan bir duyuru dikkatimi çekiyor. “Hayat Okulu’nda bu hafta ne var” başlıklı bu duyuru, 28 Nisan Cuma günkü sayfada da yer alıyordu:

“...Yaşasın Hayat Kilo Yönetimi ve Detoks Merkezimizin bu haftaki ‘Hayat Okulu’nda ‘Çeşitli poşeleme yöntemleriyle et ve sebze pişirme’ konusu işlenecek ve pratik uygulamalar yapılacak. Faydalanmak isteyenlerin... No’lu telefondan temasa geçmeleri gerekiyor.”

Bu duyuru, sağlığa ilişkin bir panel, konferans gibi bir etkinliği haber veriyor olsa sorun yoktu. Ama Müftüoğlu’nun Şile’de bir otelde kurduğu “Detoks Merkezi”ticari bir kuruluş. Duyuruda belirtilen telefondan bilgi alınca merkezde gecelemenin fiyatının 170 euro olduğu, en az bir hafta kalmanın önerildiği söyleniyor. Peki, bir sağlık sayfasında ticari bir merkezin duyurusunu (ya da tanıtımını) yapmak ne kadar doğru? Böyle bir duyuru, sağlıkla ilgili yazılanlara ticari gölge düşürmez, okurun güvenini sarsmaz mı?

Bu soruların yanıtının da tartışılması gerektiğine inanıyorum. Çünkü haberler gibi sağlıkla ilgili bilimsel yazıların da ticari çıkar kaygılarından uzak olması gerekir. Sağlık sayfalarının bilimsel nitelik taşıması, bağımsız ve bütün çıkar ilişkilerinden arınmış olması, güvenilirliği ve inandırıcılığı bakımından fevkalade önemlidir.