Hürriyet - Satış - O salon ve bir anı

Hürriyet - Satış - O salon ve bir anı

10 Nisan 2018 Salı  |   Günlük

Hürriyet binasında yapılan töreni ve Aydın Bey'in Yıldırım Demirören'e "anahtarları teslimini" TV'den izledim. (Erdoğan Bey üst katta beklemiş tören boyunca. Teslimat oğluna Yıldırım Bey'e yapılmış)

İzlerken, bir anda 1998 yılının Eylül ayına, aynı binada Milliyet Gazetesi'nin satıldığı ve devir teslim edildiği güne gidiverdim.

O yıllar Milliyet'in Londra Temsilcisi olarak çalışıyordum. Yaklaşık 2 yıl İstanbul'da Yazı İşleri müdürlüğü ve Haber Müdürlüğü yaptıktan sonra kendi isteğimle Londra'ya tayin olmuş ve gazetecilikte en yüksek rütbe saydığım muhabirliğe dönmüştüm.

Kısa bir tatil için Türkiye'de (Fethiye) bulunduğum sırada, "Gazete satılıyor" haberleri geldi. Hatta, bazı yazarların ve muhabirlerin de (sanıyorum Yasemin Çongar - Washington da vardı aralarında) bulunduğu bir grup da istifa ediyordu. Onlarla bazı görüşmeler yaptım ve "olay yerinde olmak üzere" apar topar İstanbul'a geçtim.

Ertesi gün, gazete binasında "Satış-Devir-Teslim Töreni" yapılıyor. O gün alan işadamı Korkmaz Yiğit, satan da yine bugünkü gibi Aydın Doğan'dı.

En altta aşağıda, yemekhane, konferans salonu ve barın bulunduğu katta düzenlenen törende konuşmalar yapılıyordu bugünkü gibi, Aydın Bey ve Korkmaz Bey tarafından. Yalnız bir önemli detay dikkatimi çekti. Hiç kimse "film-fotoğraf vs." çekmiyordu. Gazetenin fotoğraf şefi rahmetli Yalçın Baba (Çınar)'ya sorduğumu dün gibi hatırlarım:

- Baba, hayırdır? Sen böylesine tarihi bir anı fotoğraflamadan edemezsin. Kimse de tek kare çekmiyor. Nedir olay?

- Talimat var. Kızlar da (Aydın Bey'in kızları) söylediler. Fotoğraf istenmiyor..

Bir anlam verememiştim. Sonra anlayacaktım ne olup bittiğini.
Neyse.. Tören bitti. Aydın Bey'i binadan (kimilerinin alkışları ve kimilerinin gözyaşları ile) uğurladık. Arabasına bindi ve gitti.

Akabinde, odası da Aydın Bey'in en üst kattaki makamına komşu olan anlı şanlı bir Milliyet yazarı, Korkmaz Bey'i ve diğer yönetici ve yazarları birlikte odasına davet etti. "Aydın Bey'in odasında yapmak yakışık almaz..." diyerek, önceden hazırlandığı anlaşılan şampanya patlatma seansı gerçekleşti.. "Welcome Party!"

Birkaç gün sonra da, detaylarını arşivlerden okuyabileceğiniz "Geri alım" gerçekleşti. Geri planında bir yığın siyasi olay vesaire..

Hey gidi günler hey...

Doğan Medya Center (Bugünkü Hürriyet Binası) nelere tanıklık etti.

Zafer Arapkirli