Hrant Dink anıldı

Hrant Dink anıldı

19 Ocak 2018 Cuma  |   Günlük

AGOS gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 11. yılında Şişli Osmanbey'de vurulduğu yerde anıldı. Hrant'ın Arkadaşları ve ailesinin çağrısıyla yapılan anma saat 15.00'te başladı. Buluşmanın olacağı güzergahta TOMA ve çevik kuvvet polislerinin olduğu görülürken, AGOS gazetesinin olduğu bölgeye de arama noktası kuruldu.

Agos gazetesinin Şişli'deki eski adresi önünde yapılan anma töreninine HDP Milletvekili Garo Paylan, CHP Milletvekilleri Barış Yarkadaş, Selina Doğan, Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal, Türk Tabipleri Birliği Başkanı Raşit Tükel, oyuncu Nur Sürer'in de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi katılıyor. Anmaya katılanlar "Hrant için adalet için", "Faşizme inat kardeşimsin Hrant", "Biz bitti demeden bu dava bitmez", "Hepimiz Hrantız, hepimiz Ermeniyiz", "Yaşasın halkların kardeşliği", "Katilleri koruyan cinayete ortaktır" sloganları attı.

11 yıl önce Agos gazetesinin önünde tetikçi Ogün Samast tarafından öldürülen Hrant Dink'in vurulduğu yere, güller, mumlar ve Ermenice, Kürtçe ve Türkçe "Hepimiz Hrantız hepimiz Ermeniyiz" yazılı dövizlerle bu hafta "Barışamadık, alışamadık" manşetiyle çıkan Agos gazetesi konuldu.

Basın Konseyi açıklaması

"AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katledilişinin üzerinden tam 11 yıl geçti. 

Yüreği insan sevgisiyle dolu, gazetecilik mesleğine tutkuluydu Hrant. Onurlu bir vatandaşı olduğu ülkesine de içinden çıktığı toplumuna da hiç laf söyletmezdi. Aydındı, demokrattı, barışçıydı ve hep öyle yaşadı. 

Bu ülkeye, bu topraklara bağlılığını anlatırken, "Evet kendimi bir güvercinin ruh tedirginliği içinde görebilirim ama biliyorum bu ülkede insanlar güvercinlere dokunmaz. Güvercinler kentin ta içlerinde, insan kalabalıklarında dahi yaşamlarını sürdürürler. Evet biraz ürkekçe ama bir o kadar da özgürce" diyordu. 

Hrant'ı katleden tetikçiler yakalandı ve mahkum oldu. Ancak bu suikastın arkasındaki güçler nedense 11 yıldır tam olarak ortaya çıkarılamadı. Bunların da bir an evvel ortaya çıkarılıp cezalandırılmalarını bekliyoruz. 

Onu, her 19 Ocak'ta olduğu gibi yine vurulduğu Halaskargazi Caddesi'nde AGOS Gazetesi önünde anıyoruz ve acımız ilk günkü gibi taptaze."

 

Bitmeyen dava

Dink'in ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmalar sonucunda açılan dava, Türkiye'de sonuçlanması beklenen önemli dosyalar arasında yer alıyor.

Kapatılan dönemin özel yetkili İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği hükmün bir kısmının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından, yeni iddianamelerle kimi kamu görevlilerinin katılmasıyla, 85 sanıklı dava yapısı değişen bu mahkemede devam ediyor.

Yeni iddianamelerle FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de dahil edildiği 11'i tutuklu, 10'u firari 85 sanıklı davada, FETÖ/PDY  soruşturmaları kapsamında da tutuklu bulunan eski İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek ve eski İstihbarat Dairesi Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in de aralarında bulunduğu sanıkların çoğunun savunması alındı. Akyürek ve Yılmazer ile eski İstanbul emniyet görevlilerinin birbirlerini suçladığı, tartışmaların yaşandığı duruşmalarda, eski emniyet yetkilisi bazı sanıklar, cinayette FETÖ parmağı olduğuna işaret etti. 

(Cumhuriyet, Milliyet, Medya Günlüğü)