Horozlar ötecek mi?

Horozlar ötecek mi?

15 Temmuz 2018 Pazar  |   Köşe Yazıları

Dünya Kupası'nda büyük gün geldi çattı... Bir tarafta tarihinde ilk kez Dünya Kupası'nda finale yükselen Yugoslav ekolünün son temsilcisi Hırvatistan, diğer tarafta 2006 yılında düzenlenen Dünya kupası organizasyonunda final karşılaşmasında penaltılar sonucu İtalyanlara boyun eğen ve 2016'da düzenlenen Avrupa futbol şampiyonasında evsahipliği avantajını elinde olmasına rağmen finalde Portekiz'e yenilen Fransa var.

Hiç kuşkusuz Fransa milli takımı gerek kadro kalitesiyle, gerekse final tecrübesi olan bir takım olarak kağıt üstünde favori taraf.

Eğer ki Hırvat yıldız Mandzukic Fransa takımına karşı turnuvada gösterdiği performansın üstünde bir performans sergilerse, Hırvatistan topun hakimiyetini sağlayıp rakibini yarı alanda boğarsa, bireysel hatalar yapmazsa ve kendi yarı alanından topu uzaklaştırabilirse tarihinde bir ilke imza atabilir. Bana göre futbolda finaller sürprizlerle doludur. Favori gösterilenler beklenmedik bir şekilde yenilebilir. Yarı finalde Hırvatlara karşı favori gösterilen İngiltere'nin elenmesi gibi hiç beklenmedik sonuçlar çıkabilir, Bu maçta iki tarafın da karşılıklı goller bulabileceğini ve mücadelenin uzatmalara kalacağını tahmin ediyorum. Bir gol atıp kapanarak futbol adına seyir zevki olmayan bir final karşılaşması olmamasını temenni ediyorum. 

İki ülke toplam 5 kez karşılaştı. Fransa ile Hırvatistan arasında oynanan maçların üçünü Fransa kazanırken (1998,1999 ve 2000) diğer iki karşılaşma berabere sonuçlandı (2004 ve 2011). 

Fransa milli takımı tarihinde üçüncü kez finale çıkacak.1998'den beri Dünya kupası kazanamayan "Horozlar" bu sefer şeytanın bacağını kırmak istiyor...

Fransa ve Hırvatistan iki Avrupa ülkesi... Favori gösterilen Fransa nam-ı diğer "Horozlar". İki takım da bir kupa için 90 dakika, eğer sonuç alınamazsa 120 dakika mücadele edecek.

Benim merak ettiğim soru şu: "Horozlar" ötecek mi?.