Hitler'in Türkiye planı

Hitler'in Türkiye planı

9 Mayıs 2020 Cumartesi  |   MG Özel

Rusya’da çeşitli dönemlerde yayınlanan, devlet arşiv belgelerine atıfta bulunan tarih araştırma kitapları, Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler’in 2. Dünya Savaşı sırasında Türkiye’ye saldırmayı planladığı iddiasına yer veriyor. 

2009 yılında yayınlanan “Wehrmacht'ın General ve Subayları Anlatıyor...Belgeler. 1944-1951” adlı kitapta 18 Ocak’ta 1947’de esir Alman yarbayı, dönemin Almanya Ankara Elçiliği askeri ataşesi yardımcısı Max Braun’un Sovyet gizli servisi KGB’ye verdiği ifade anlatılıyor. Braun aynı zamanda savaştan önce uzun yıllar Yıldız Harp Akademisi’nde zırhlı birlikler, motorlu birlikler ve hava indirme birliklerde öğretmenlik yapmıştı. 

Braun ifadesinde Hitler için Türkiye sorununun büyük önem taşıdığını belirtiyor. 1940’ta yılında Almanya’nın İran ve Irak’ın zengin petrol bölgelerini ele geçirmek için öncelikle Türkiye’ye saldırmayı planlandığını anlatan Braun, “Alman Genelkurmay Başkanlığı Türkiye’nin askeri-stratejik ve sanayi tesisleri hakkında bilgi sunmak için bana görev verdi. Amaç havadan nasıl iyi bir saldırı yapılmasını anlamaktı” diyor. 

Nazi ordularının Trakya’dan saldırmayı amaçladığını belirten Braun, “Hitler Türklerin Almanya’nın yanında yer almasını istiyordu ama Almanya’nın yanında savaşa katılıp katılmayacaklarından emin değildi. Bu yüzden Türkiye’nin bozguna uğratılması için plan da hazırlandı. Planın mimarisi Feldmareşal Wilhelm List, beni en iyi Türkiye uzmanı olarak görüyordu. Almanya’nın Türkiye’ye saldırması ile ilgili plana katkıda bulunmam için beni çağırdı. Planın çok gizli olduğu hususunda uyardı” diye anlatıyor. 

Gizli plana göre Almanya Trakya’ya 6 tugayla saldıracaktı ve bunun için Bulgaristan’da yaklaşık 200 Alman savaş uçağı saldırı talimatı bekliyordu. Yarbay Braun planla ilgili olarak, “Aralarında en iyi birlikler dahil Türk tugaylarının üçte biri ve 50-80 savaş uçağı Trakya’da konuşlandırılmıştı. Ayrıca Almanların Türkiye’ye saldırması olasılığında İngilizler de Ankara’ya yardım edebilirdi” sözleriyle olası risklere dikkat çekiyor. 

Kitapta Türk ordusunun durumunu iyi bilen Braun’un, Türkiye’ye saldıracak birliklere bazı takviyelerin yapılmasını önerdiği bilgisi yer alıyor. 

Fakat esir Yarbay ifadesinde Hitler’in 21 Haziran 1941’te SSCB’ye saldırması ile bağlantılı olarak Türkiye saldırısından vazgeçtiğini söyledi. Braun 5 yıl görev yaptığı Türkiye’de pek çok önemli yeri ve sanayi tesislerini gezerek izlenimler topladığını belirtiyor. 

Braun, Mareşal Fevzi Çakmak ve Orgeneral Asım Gündüz’ün kendisiyle görüşmelerinde SSCB’in Türkiye’nin “karşıtı” olduğunu söylediklerini belirterek, “Onlar Sovyetler’in askeri gücünden korkuyorlardı. Türklerin Ruslara karşı savaşa girme olasılığını İngiltere ve Almanya arasındaki mücadele sonucuna bağlıyorlardı. Hangisi kazanacak ve SSCB’ye karşı savaşacaktı? Türkler bundan emin olmak istiyordu” diyor. 

KGB'den emekli albay, dış istihbarat yazarı İgor Damaskin de, 'Stalin ve İstihbarat' adlı kitabında da benzer iddialarda bulunuyor. 

Yazar, 1934 yılında Hitler ve dönemin İtalyan faşist lideri Benito Mussolini arasındaki geçen ilginç diyaloğu aktarıyor. 

Yazar, "29 Haziran 1934 yılında Sovyet lideri Josef Stalin'e bir Polonyalı kaynaktan şöyle bir bilgi ulaştırıldı: Konu Hitler-Mussolini görüşmesiyle ilgiliydi… Görüşmede SSCB'nin işgal edilmesi konusu görüşüldü. Hitler Mussolini'ye –Türkiye'nin SSCB ile ittifak yapması durumunda- Türk topraklarını ve Kırım'ı önerdi" diyor.

2. Dünya Savaşı'nda Hitler'in Türkiye'ye saldırma planları yaptığı yolunda daha önce de yazılar çıkmıştı.

Fuad Safarov, Moskova

İlgili yazının linki: http://medyagunlugu.com/haber/turkiye-stalini-uyarmis-1-47078