'Her şey Ecevit ile başladı...'

'Her şey Ecevit ile başladı...'

23 Ocak 2018 Salı  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in basın sözcüsü Dmitri Peskov, Kremlin'de çalışmaya başlamasının öyküsünü anlatırken, ilk adımın Türkiye ve Türkçe bilgisi sayesinde olduğunu vurguladı. Devlet kanalı Rossiya'da Azeri kökenli gazeteci Nailya Askerzade'nin sunduğu programda konuşan Peskov, devrin Başbakanı Bülent Ecevit'i de saygıyla andı.

Peskov şu ifadeleri kullandı: 

"Putin Başbakan görevindeyken ona da tercümanlık yaptım. Dönemin Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit Moskova'ya (1999 yılı) gelmişti. Rahmetli Ecevit Türkiye'nin mükemmel siyasetçisiydi. Beni Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'nden Moskova'ya tercümanlık için görüşmelere gönderdiler. Putin o zaman genç Başbakan idi. Bu arada Moskova'da Devlet Başkanlığı idaresinde göreve başlarken bunu (Putin ile ilk görüşme) hatırladım. Bu kesinlikle eşi benzeri bulunmayan bir olay idi. Putin'i ilk gördüğüm zaman hiç aklıma gelmezdi ki, gelecekte onunla birlikte çalışacağım.." 

Peskov, Mart ayında yapılacak Devlet Başkanlığı seçimleri için "Akın yolu birdir" adlı Türk atasözünü örnek verdi. Peskov şöyle konuştu:

"Çok güzel bir Türk atasözü var: Aklın yolu birdir (Türkçe söylüyor). Hayatta olayların gelişiminde seçenekler çok olsa da her zaman en doğru ve en akıllı seçim bir tanedir.  Özellikle bugün seçim kampanyası dönemini de göz önünde bulundurursak, felsefe açısından da aklın yolu birdir."

Fuad Sefereov, Moskova