Her gün bir Ali Koç bulamayız

Her gün bir Ali Koç bulamayız

27 Mayıs 2018 Pazar  |   Mentor

Hafta sonu Fenerbahçe'de seçim var; aslında seçim gündemi bir çok şeyi gölgeliyor...

Fenerbahçe yok oluşun eşiğinde, mali olarak borç dışında varlığı kalmamış durum böyle iken dünyanın en zengin adamlarından biri, dünyanın en güçlü adamlarından biri kulübe başkanı olmak istiyor ama onun bile başkan olabileceğinden emin değiliz. Ya Ali Koç gibi biri Fenerbahçe'yi kurtarmaya aday olmasa ne yapardık?

Bir Fenerbahçeli olarak bu konuda çok net bir cevabım var: Fenerbahçe'nin yok oluşunu izlemek zorunda kalırdık. Fenerbahçe'nin çok güçlü yanları var bunlardan en önemlisi en az 3-4 kuşağa yayılmış, babadan oğula aktarılan bir taraftar topluluğuna sahip olması, bu insanları tutkulu ve kulübüne son derece bağlı hale getiriyor. Sportif başarının peşine düşmüş yaşamdaki kayıplarını futbol üzerinden tedavi etmeye çalışan "kaybedenler kulübü"nün üyesi değil bu insanlar, hepsi en az üçüncü kuşak Fenerbahçeli. Elbette bu güçlü bağın yarattığı ve camianın en büyük defosunu da göz ardı edemeyiz; duygusallık. Bu duygusallık o kadar güçlü boyuttaki "bizim evladımız" adlı onlarca insan Fenerbahçe'ye katkı vermeden Fenerbahçeli'nin milyonlarca dolarını cebe atabiliyor. Fetöcü savcıların kulübe üye yapıldığı yerde bazı ahlaksız, iğrenç, şahsiyetsiz tipler Fenerbahçe başkan adayına "Fetöcü" diyebiliyor. 

Fenerbahçe'nin borcu 500 milyon dolar olmuş, yılda 70 milyon dolar faiz ödüyor, bütün varlığını satsan geriye borçtan başka bir şey kalmıyor ama insanlar tesisimiz var diye mutlu olabiliyor. Oysa Fenerbahçe yok olmak üzere. Yasal olan ama hukuki olmayan 25 milyon insanın hakkını 3-5 kişiye peşkeş çeken kongre sistemi ile bu duygusallık birleşince ortaya çıkan tablo çok karanlık oluyor. Sosyal medyada Fenerbahçe başkan adayına küfredenler Fenerbahçe'nin olanaklarından sonuna kadar yararlanırken, Fenerbahçeli'nin parası ile midesini ağzına kadar doldurmuş insanlar Fenerbahçeli'nin televizyonundan Fenerbahçeli'ye hakaret edebiliyor.

Görev yaptığı 4 yılda en büyük rakibine 3 şampiyonluk kaptırmış "bizim evladımız kontenjanı"ndan milyon dolarlar götüren bir teknik direktör başarısızlıktan taraftarı suçlayacak kadar ileri gidebiliyor. Her gün bir Ali Koç bulamayız. Fenerbahçe kendini koruyacak dinamikleri yaratmak zorundadır. Bunun yolu taraftarın iradesine ipotek koyan oluşumlar değil bizzat münferit taraftarın Fenerbahçe'yi yönetme konusunda etkin olmasıdır. Üye olma şartları kolaylaştırılmalı (daha doğrusu ucuzlatılmalı, Bayern gibi yıllık 60 euro ve oy hakkı) mümkün olduğunca çok münferit Fenerbahçeli kongre üyesi olmalı ki bazı vicdansız insanlar tek sesli bir ortamda bu duygusallığı sömürüp bundan çıkar sağlamasın ve birileri yine yeniden Fenerbahçe'yi yok oluşun eşiğine getirmesin. 

Ben kongre üyesi değilim ama yüreğim ağzına kadar Çubuklu sevgisi dolu babamdan aldım çocuklarıma devrediyorum. Benin tercihim Ali Koç; aslında tercih lafı yanlış Fenerbahçe'nin başka çaresi yok, Fenerbahçe Ali Koç'a mecbur. 

Not : Bazı insanların özellikle Ali Koç tarafından yan yana geldiklerinde yüzlerine tükürülecek insanların fırsat bu fırsat tavrını 3 Temmuz'u gözyaşlarıyla yaşamış bir Fenerbahçeli olarak beni derinden yaraladığını söylemeliyim. Konunun Koç'la ilgisi yok bunlar fırsatçı, fırsattan ganimet üretmeye çalışan tipler ama Fenerbahçe'ye şikeci demiş eski yöneticilerin 3 Temmuz sürecinde her gün radyodan şikeci diyen tiplerin ve 3 Temmuz'da Fenerbahçe'nin karşısından olan hiç kimsenin Fenerbahçeli olmaya hakkı yoktur. Bu insanlar Fenerbahçeli olamaz, Fenerbahçe hakkında söz söyleyemez, Fenerbahçe ile yan yana gelemez. Bunlar ancak Fenerbahçeli'nin tükürüğünde boğulması gereken insanlardır ve eğer hala Fenerbahçe üyesi iseler bu mevcut yönetim ve tüm Fenerbahçe camiası adına en büyük utançtır. Bazı insanlar görüyorum Ali Koç'u destekliyor diye bu adamların fikirlerine değer veriyorlar, sosyal medyada bunlarla etkileşim yaratıyorlar. Açık söyleyeyim, bu adamlara değer veren insanların Fenerbahçeliliğinden de iyi niyetinden de şüphe ederim ben bu adamların yaptıklarını görmezden gelen insanları Fenerbahçeli olarak görmem, Ali Koç'un da bunları adam yerine koymayacağına eminim ancak bu adamların fırsatçılığına izin verilememeli bu fırsatçılara izin vermeyecek tek kişi ise Koç'un kendisidir.