'Helallik almaya geldim'

'Helallik almaya geldim'

6 Nisan 2018 Cuma  |   Günlük

Doğan Medya'nın Demirören Grubuna satışının ardından beklenen veda gerçekleşti.

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Mecidiyeköy'deki Trump Towers binasına gelerek veda konuşması yaptı. Aydın Doğan'ın Posta, Fanatik ve Doğan Dergi Grubu çalışanlarıyla son buluşmasında duygusal anlar yaşandı.

Aydın Doğan Trump Towers'ın kapısında Posta Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rıfat Ababay ve Fanatik Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Necil Ülgen ile çalışanlar tarafından alkışlarla karşılandı.

Ababay ile Doğan'ın kapıdaki kucaklaşması esnasında iki ismin de gözyaşlarına hakim olamadıkları gözlendi.

Doğan, "Hiç kimsenin hakkını yememeye, adil davranmaya gayret ettim. Bilmeden ya da istemeyerek kırdıklarım olduysa özür dilerim. Zorlanma ve baskıyla mesleği bırakmıyorum. Bugünlere yüzümün akıyla geldim. Yaşım 82. Kızlarımla da konuştum onlar da istersen artık kenara çekil dediler" ifadelerini kullandı.

Konuşmada Posta ve Fanatik gazetelerine ayrı bir parantez açan Onursal Başkan Aydın Doğan, "Bu iki gazetenin bendeki yeri çok ayrı. Bunlar bizzat benim tarafımdan kurulmuş gazeteler. Ben kurdum ama asıl patronluğunu her zaman Rıfat (Posta Genel Yayın Yönetmeni Rıfat Ababay) yaptı. Allah razı olsun. Her zaman namusu şerefi ile çalıştı gazeteyi buralara getirdi" dedi.

Ardından Hürriyet binasına gelen Doğan, burada bölüm müdürleriyle buluştu. Toplantıda Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, gazetenin köşe yazarları Ahmet Hakan, Ertuğrul Özkök, Taha Akyol, Yalçın Bayer ve Murat Yetkin gibi isimler yer aldı.

Vedalaşma sırasında konuşma yapan Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, Aydın Doğan'a teşekkürlerini iletirken gözyaşlarını tutamadı ve "91 yaşındaki annem her gün size dua ediyor" dedi.

Özkök'ün ardından konuşma yapan Doğan'ın açıklamaları ise şöyle:

"Bugün buraya vedalaşmaya geldim. Kısmet olursa Demirören ailesiyle protokolün ikinci kısmını imzalayacağız bugün. Demirören ailesi de Hürriyet'teki çalışanlarla iyi niyet çerçevesinde çalışacağını bana söyledi. Sizlerden ve haksızlık ettiklerimden helallik almaya geldim. Benden ayrılıp tazminatını kuruşuna kadar alıp gidenlerin bazıları bana haksızlık etti, iftira attı, yalan söyledi. Onlara da hakkımı helal ediyorum. 40 yıl dalgalarla boğuştum ama limana sağ salim ulaştırdım. Hakkınızı helal edin."

(Medyaradar, Medyatava)