'Hayatımda böyle şey görmedim'

'Hayatımda böyle şey görmedim'

20 Kasım 2018 Salı  |   Günlük

Vladimir Putin'in Rusya'da başkanlık koltuğuna oturduğu 2000 yılından bu yana en yakınındaki gazetecilerden biri olan ve ülke içinde ya da dışında neredeyse her gezisini izleyen Kommersant muhabiri Andrey Kolesnikov,  İstanbul'daki Türk Akımı törenini de yine kendine özgü ironik üslubuyla kaleme aldı. Kolesnikov aynı zamanda Putin'in hayat hikayesini anlattığı "İlk Elden" kitabının üç yazarından biri...

Rusçada "Turetskiy Potok" (Türk Akımı) olan projenin isminden kelime oyunuyla "Turetskiy Potop (Türk Seli) İstanbul Hilton'u batırdı" başlığı ile manşetten yayımlanan yazısında Kolesnikov, İstanbul Kongre Merkezi'ni dolduran 4 bin kişinin coşkusunu "büyük şaşkınlıkla" ve "Ömrümde böyle bir şey görmedim" yorumuyla aktardı. 

Kolesnikov, "Başkan Putin'in Kremlin Sarayı'nda yaptığı konuşmalarında bile bu kadar alkışlanmadığını" vurguladı.

İşte Kolesnikov'un, "4 bin kişilik salonda yaşananlardan şoke oldu" diye sunulan makalesinden dikkat çeken bazı bölümler:

"Halkın yeni gaz boru hattına olan sevgisi, İstanbul'un Hilton'unda (Kongre Merkezi) sele dönüştü."

"Salonda en az 4 bin kişi vardı. Belki 4 bin kişi de fuayede ve koridorlardaydı."

"Burada yaşananlar, Kapalıçarşı'da cumartesi günü kalabalığına benzer, Türk insanının ateşli hali gibiydi. Etrafımdaki insanlar patlama halindeydi."

"Sunucu, denizin altına döşenen boruların sayısının 150 bin olduğunu anons ettiği an salon ayaklandı, ben bile kendimi zor tuttum. Meğerse insanlar Putin'le Erdoğan tam o sırada salona girdiği için ayaklanmış!"

"Bilmiyorum, belki Türkiye'de başkanlarının konuşmasını her zaman böyle dinliyorlardır. Ben böylesini görmedim."

"Putin Erdoğan'a dönüp 'Sevgili dostum!' dediğinde salonda tam bir histeri başladı. Burada (salonda) ya işinin profesyoneli olanlar vardı ya da profesyonelliğe geçiş sınavına giren amatörler."

"En zor etap geçildi, deniz etabı!" dedi Putin. Ve ben Rusya Devlet Başkanının en son  Federasyon toplantısında kıyaslanamayacak kadar daha az alkışlandığını, bir dahaki sefer Georgiyevski Salonu'nda (Kremlin'in tarihi konuşmaların yapıldığı en büyük salonu) yapacağı toplantıya İstanbul'un Hiltonu'ndaki bu kalabalık katılsa o konuşmasının asla unutulmayacağını düşünmekten kendimi alamadım."

"Salondaki bu ateşli ruh hali Putin'in kendisine de bulaştı ve yüksek bir tonla dedi ki 'Gaz çıkarmak demek sadece yere bir delik açmak demek değildir!'. Ve Erdoğan'a kararlılığı ve cesareti için teşekkür etti."

"(Törenin sonunda) Putin Erdoğan'ı tekrar övmekle kalmadı. O an başka bir şeye kimsenin ihtiyacı olmadığını anlayıp onu heyecanla övdü. (...) Belki de Erdoğan'ın yerinde kendisini görerek." 

(TürkRus.Com, Medya Günlüğü)

Karikatür: Jenya O.