Havaalanında nasıl oy kullandım...

Havaalanında nasıl oy kullandım...

4 Mayıs 2018 Cuma  |   Serbest Kürsü

Oyumu yurt dışında kullanmam gerekiyordu. Bu işlem için de verilen tarihler 8-9 Nisan'dı. Yani, eğer vatandaşlık görevimi yerine getireceksem kayıtlı bulunduğum yurt dışı konsolosluğuna gidip, o günler içinde oy kullanmam gerekiyordu. 

Öte taraftan havaalanı ve gümrüklerde de benim durumumdaki kişilerin oy kullanmaları mümkün. Ama onun süresi 16 Nisan'a kadar! 

Daha önceki seçimlerde havaalanındaki sandıklar pasaport kontrolünden sonra olurdu, o yüzden ben de bir şekilde yurt dışına çıkmam gerektiği için kayıtlı olduğum yere biletimi aldım. 

Gideceğim ülkenin vize uygulaması olduğu için, girişte bir problem olması durumunda oyumu kullanamam diye havaalanında kullanmaya karar verdim.

Her şeyim hazır. SGK kontrolümü bile yaptırdım, pasaport kontrolüne geldim.

"Oyumu içeride kullanacağım değil mi?" diye memura sordum. 

"Yoo, bak sandıklar arkanda, git orada kullan" dedi bana salak muamelesi yaparak.

"Nassı yani" dedim kendi kendime, ben boşuna mı bilet aldım? Eğer bilseydim, evden spor kıyafetimle bir pazar sabahı çıkar, havaalanına gelir kullanır geri giderdim!? Gerçekten de bu mümkündü. Bilet alınmış olduğundan, oyumu kullandım ve pasaport kontrolünden geçip uçağımı beklemeye başladım. 

Vizemde sorun çıkmadı. Sabahın köründe inmiştim. Ertesi sabah konsolosluğa gidip oyumu yeniden kullansam ne olur diye düşündüm, tabii yemedi!

Ama aklıma bu konu takıldı. Sonra bir komplo yazdım kafamda ve şimdi de işin içinden çıkamaz haldeyim.

Şöyle ki;

Bir kere gümrük ve havaalanında oy kullanabileceklerin listesi belli. Bu kişilerin Türkiye'de seçmen kütükleri olmadığı için yurt dışındaki adresleri neredeyse orada oy kullanmak durumundalar. 

Peki, her ülkede de oy kullanma günleri ve yerleri YSK tarafından önceden belirleniyor ve ellerinde listeler de var.

O zaman soru bir:

Eğer konsoloslukta, verilen sürede oy kullanmadıysam o zaman oy kullanmayan kişilere mi dahil ediliyorum sistem tarafından?

Soru iki: 

Eğer ediliyorsam, bunu havaalanındaki sandık görevlileri de biliyor mu?

Soru üç:

Biliyorsa nasıl? 

Soru dört:

Eğer hakkımı kaybetmiyorsam havaalanında kullanabilirim demektir. Ama bunun için yurt dışına çıkmam gerekmiyor. Neden?

İnsanın aklına gelmiyor değil, bunu bilerek organize etmişlerse ve yurt dışında oyunu kullananları uçaklarla alana taşıyıp bir de burada oy kullandırıyor olabiller mi? Ya da tam tersi, önce hiç yurt dışına çıkmadan oy kullandırıp sonra bir de kayıtlı oldukları yere taşıyıp ,mükerrer oy kullandırabilirler mi?

Düşenelim, yurt dışındaki oy sayısı 3 milyondan fazlaysa ve bunun yarısını bu şekilde organize edilip bir tarafa kullandırılsa, at başı denilen referandumda ciddi bir etkisi olmaz mı?

Soru beş:

Bu durumu kim düşünmüş, neden bu şekilde düşünülmüş ve kim kontrol ediyor?

Yurt dışı oy kullanma süreleriyle gümrükteki süre eş zamanlı bitmiş olsa bir nebze anlayacağım ama burası hala devam ediyor. Yani, Almanya, Hollanda seçmenlerinin bu aralar akın akın bedava uçak biletleriyle gelip, cayır cayır ikinci kez oy atmaları sağlanmışsa bu nasıl açığa çıkar? Kim yakalar? Minareyi çalan kılıfını da düşünmemiş midir? 

Birilerinin bu konuyu araştırması lazım. 

Bana hiç mantıklı gelmedi...

Analizör

 

Not: Bu yazı Medya Günlüğü'nde 10 Nisan 2017 tarihinde yayınlanmıştır.