'Harika çocuk'tan Ata'ya özel beste

'Harika çocuk'tan Ata'ya özel beste

18 Nisan 2020 Cumartesi  |   Günlük

Dünyaca ünlü piyanist, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solisti ve Devlet Sanatçısı Gülsin Onay’ın "veliahtım" dediği, genç yaşına 6 ödül, 4 birincilik sığdıran piyanonun ‘harika çocuğu’ İlyun Bürkev, koronavirüs salgınını yaşadığımız şu günlere özel, herkese umut olacak, müziğin iyileştirici etkisini hissettirecek çok özel bir beste yaptı.

11 yaşındaki piyanist Bürkev, Onay’dan ilham alarak hazırladığı ‘Hope for Future’ (Geleceğe Umut) adlı parçasını ilk kez 23 Nisan’da canlı olarak çalacak.  

Bürkev, son olarak geçen temmuz ayında İspanya’nın Granada kentinde düzenlenen 9. Maria Herrero International Piano Competition’da birincilik ödülünü aldı. Bürkev, aynı yarışmada tüm kategorilerde en iyi müzik kalite ödülü olan Special Prize for Musicality ödülüne de layık görülmüştü.

Bürkev, şarkıyı koronavirüs salgınını yaşadığımız şu günlerde herkese umut olması ve müziğin iyileştirici etkisini hissettirebilmek için bestelediği söyledi.  

Bestesi ile ilgili açıklamalarda bulunan 11 yaşındaki Bürkev, “Bu zor süreçte değerli hocam Gülsin Onay’ın ruhları iyileştirmek için verdiği konserler bana ilham oldu. Müziğin insanların ruhuna dokunduğu salgın günlerinde ben de ‘Hope for Future’ adlı parçamın herkese umut vermesini diliyorum” ifadelerini kullandı. 

Salgın günlerinde eğitimine devam ettiğini belirten Bürkev, “Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Devlet Konservatuarı akademisyenlerinden kıymetli eğitmenim Prof. Dr. Burcu Aktaş Urgun ile online ortamda eğitimlerimiz devam ediyor. Her gün piyanonun başına oturmak, değerli eğitmenim ile birlikte çalmak, evlere kapandığımız bugünlerde bana moral veriyor. Karanlık günlerimiz müzikle aydınlanıyor” diye konuştu. 

"Doğa insanlara küstü"  

Piyanonun harika çocuğu, içinde bulunduğumuz dönemin kendi iç sesimizi dinleyeceğimiz bir süreç olması gerektiğini belirterek, “Bu zor süreçte dünya biz insanların yaptığı birtakım hatalar nedeni ile bize küstü. Bizler de evlerimizde kalmak zorunda kaldık. Bunun bir ceza olmadığını, insanlığın bu süreçte tüm samimiyeti ile içindeki sesi dinleyip, yaptığı hataları gözden geçirmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum." dedi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle İzmir’de vereceği iki konseri ertelenen İlyun Bürkev, “Ertelenen konserler yerine yüreğimize umut dolması için bestemi çalacağım. Tüm dünya çocuklarına Atatürk tarafından hediye edilmiş 23 Nisan Çocuk bayramımızda yarının büyükleri olan biz çocuklar ve her birimizin kalbinde saklı bir çocuk olan sevgili büyüklerimiz ile dünyamızı iyileştireceğimizden ve bu zor zamanları atlatacağımızdan eminim” diye konuştu.  

Bürkev’in ‘Hope for Future’ adlı parçasını Gülsin Onay’ın resmi instagram hesabı @gulsin_onay adresinden 23 Nisan Perşembe günü saat 13:00’da canlı yayında dinleyebilirsiniz.