'Harcama limiti'nin perde arkası

'Harcama limiti'nin perde arkası

4 Ağustos 2020 Salı  |   Mentor

Mentor

Gündem yine harcama limiti; aslında ben size açıkça söylüyorum, harcama limiti tamamen aldatmacadan ibaret. Sadece adı öyle, gerçekte Fenerbahçe'ye doğrultulmuş bir silah. 

Limiti belirleyen tek şey var o da kısa vadeli krediler yani o limiti sadece Bankalar Birliği anlaşmasını imzalayan kulüpler alabilir. Öyle çünkü Fenerbahçe kendi yapılandırması yaptı ama kimse dikkate almadı. Yani diyorlar ki, "İlla ki bizim anlaşma imzalanacak." 

Diğer her şey mükemmel olsa bile Bankalar Birliği anlaşmasını imzalamazsan limit alamazsın o kadar net uygulama. 

Zaten Fenerbahçe'nin limiti bu şartlarda "0" çıkar, bu limiti vermeleri de tamamen kanını emmek; aynı zamanda niyetlerini de açıkça ortaya koyuyor.   

Tamam imzalayalım ama geçen sene imzalayan kulüpleri perişan etmişsin, piyasa faizinin üstünde faiz uygulamışsın. Fenerbahçe'nin finansman giderleri düşerken onlarınki almış başını gitmiş, hani kulüplere yardım ediyorduk, yoksa kulüpleri kontrol etmeye mi çalışıyoruz?

Onu da geçtik, adil de değilsin. Diğer 3 kulüp anlaşmayı geçen yıl 5 Ağustos'ta ve ondan önce imzalamış yani 4 Ağustos 2021 tarihinde anlaşmanın ilk taksiti ödenecek. Yani ödenmesine 1 yıl ve daha az kalmış literatüre göre bunlar kısa vadeli kredi ama limitten düşmüyorsun. Sakın "Mali tablolar 31 Mayıs 2020 itibarıyla..." yalanına başvurma çünkü mali kriterlerin amacı batma riski olan kulüplerin harcama yapmasına engel olmak. Ayrıca geleceğe dönük ödeme tablosu alıyorsun ve bu kulüplerin gelecek yıl ağustos ayında ödeme güçlüğüne düşme riski var ve sen onların para saçmasına izin veriyorsun. İtiraf edelim ki harcama limiti diye bir şey yok, Fenerbahçe'ye şantaj yapıyorsun. 

Dahası var, biz diğerleri gibi ölmüş değiliz yani kurttan korkarız. Çaresiz de değiliz, gücümüz var. O yüzden bağımsızlığımızı kaybetme riski taşıyan bir anlaşmayı im-za-la-ma-yız. Üstelik güçlüye yaltaklanma konusunda da pek iyi değiliz, o yüzden de bağımsız kalmayı tercih ederiz.  

Harcama limiti dediğin şeyin gerçek adı Fenerbahçe'ye şantajdır. 

Bu şartlarda oynanacak ligin şaibeli olduğu açık, o yüzden Fenerbahçe kesinlikle ligden çekilmeli ama camianın bu cesareti yok. Yine de o anlaşmanın imzalanması dışındaki her türlü kararı destekleyeceğim. 

Utanç verici çirkin bir uygulama. 

Biz Fenerbahçe başkanını Fetö devletken Fetöye bırakmadık, şimdi bir avuç ceketsize, Fetö özentisine, siyasi ihtiraslara bırakmayız. Fenerbahçe bizimdir bizim kalacak ve biz değildir diyene kadar Ali Koç Fenerbahçe'nin başkanı kalacak.  

Başkan atayacağınız kulüp arıyorsanız çok var ama o kulüp Fenerbahçe olmaz.  

Fenerbahçe'ye başkan atanamaz Fenerbahçe başkanını seçer...