Hama katliamı fotoğrafı ve gerçek

Hama katliamı fotoğrafı ve gerçek

11 Şubat 2019 Pazartesi  |   iyi

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, Suriye'deki Hama katliamının yıldönümü nedeniyle bazı gazetelerde çıkan fotoğrafın izini sürdü:

"Yeni Akit gazetesi, 2 Şubat günü birinci sayfadan “Hama katliamının 37. yılı” haberi yayımladı. “Katil Esed’in babası da 40 bin kişiyi katletmişti” başlıklı haberin üzerinde bir de fotoğraf vardı. Fotoğrafta ölmüş beş çocuğun başucuna çökmüş ağlayan bir kadın görünüyordu. 

Aynı fotoğraf, o gün Yeni Şafak gazetesinin internet sayfasında da kullanıldı. “37 yıl önce bugün Hama katliamı” başlıklı dosyada 2 Şubat 1982’de yaşanan katliamla ilgili ayrıntılı bilgiler veriliyordu. Hama katliamını yansıttığı belirtilen fotoğraflar arasında ölen beş çocuğu için ağlayan kadın fotoğrafı da sıralanıyordu. 

Halbuki bu fotoğrafın Suriye ve Hama katliamı ile hiçbir ilgisi yok. 1983’te Erzurum’da meydana gelen depremde çekilmiş bir fotoğraf. 

2 Kasım 1983 tarihli Hürriyet gazetesinin ilk sayfasından kullanılmış. Fotoğraftaki ağlayan kadın, Koyunören köyünde beş çocuğunu birden yitiren Kezban Özer. Fotoğrafla ilgili bilgi “Kezban Ana’nın yüreği 5 kez yandı” başlığıyla verilmiş. 

Gerçekten başarılı, sarsıcı bir fotoğraf. Nitekim o acı anı ölümsüzleştiren Hürriyet foto muhabiri Mustafa Bozdemir, 1984’te bu fotoğrafla “World Press”ten yılın fotoğrafı ödülünü kazanmıştı."

Yazının devamını okumak için tıklayın