Halk TV'de ne oluyor?

Halk TV'de ne oluyor?

3 Nisan 2019 Çarşamba  |   Günlük

Gazeteci Uğur Dündar'ın, altı ismin Halk TV'de işten atılmasını gerekçe göstererek kanaldan ayrılmasıyla başlayan gelişmeler sürüyor.

Kamuoyunun gelişmelerden haberdar olmasını sağlayan Dündar'ın konuyla ilgili Twitter paylaşımı şöyleydi:

"Halk Televizyonu'nu bugünlere getiren ekipten Lâle Özan Arslan, Semra Topçu, Rahmi Aygün, Barış Yarkadaş, Atakan Gültekin ve Gokhan Demirel'in işlerine son verilmiş! Bu haksızlığa karşı çıkıyor ve 6 yıldır tek kuruş almadan program yaptığım Halk Tv'den ayrılıyorum."

Yarkadaş bu gelişmelerin ardından yaptığı açıklamada, "Sevgili dostlar; dün sabah itibariyle @halktvcomtr ile organik bir bağım kalmamıştır. Kanalın yeni yönetimi, farklı bir formatla yoluna devam etmek istediğini açıklamış ve bunun için yeni adımlar atmıştır. Bugüne dek özgürce konuştuğum HALK TV'ye yeni dönemde başarılar diliyorum" dedi.

Arslan'ın açıklaması da şöyle oldu:

"Sevgili dostlarım, evet olanlar doğrudur. 10 yıllık emeğimin karşılığı bu kadar çirkin olmamalıydı. Kararı verenlerin ne kadar iş bilmez olduğu bellidir, umarım Halk Tv için iyi olur. Genel Mdr’müz Şaban Sevinç’in bu kararla ilgili hiçbir dahli yoktur özellikle belirtmek isterim. ‘Derin İşler’ diyelim veda edelim, böyle dönemler turnusoldur hepiniz can dostum oldunuz ilginize sevginize çok teşekkür ederim iyi ki varsınız destek veren Sn Uğur Dündar ve hep yanımızda olan Şaban Sevinç ve çalışma arkadaşlarıma saygı ve sevgiyle…"

İşten çıkarılanlardan biri olan Topçu ise önce şu mesajı paylaştı:

"2011 mayıs ayından beri Halk Tv’de hafta içi her sabah ekran önünde sizlerle, ekran arkasında mutfakta arkadaşlarla büyük emek verdik. Çok güzel, heyecanlı bazen çok acı,yıpratıcıydı ama samimi ve düşündüğüm gibi, olduğum gibi olmaya gayret ettim. Bu kadar nezaketsiz olmamalıydı!"

Topçu ardından da şu açıklamayı yaptı:

"Seçim gecesi geç vakitte ayrıldığım kanala heyecanla koştum, sabaha kadar yayın yapan Lale’den 1 Nisan sabahı saat 06.30’da yayını aldım. Şen şakraktım. Öyle ya, karanlık tünelde ışık görünmüştü, martın sonu gerçekten bahar olmuştu. Neşeli tweetler attım, programı gülen yüzle, parlayan gözlerle bitirdim. Peki sonra ne oldu? Daha stüdyodan çıkmıştım ki, avukatlar geldi ve bir kağıt koydu önüme? Okudum ama anlayamadım, bir daha okudum, bir daha… ‘Kanal reytinglerindeki düşüş sebebiyle iş akdiniz 01.04.2019 tarihi itibarıyla feshedilmiştir.’ Az önceki sevincim, mutluluğum, zafer havası, hepsi, hepsi uçup gitti bir anda. Karanlık...bunca yıldır bizi izleyen Halk Tv’nin izleyicilerine veda etmeye hakkımız yok muydu? Bizi ekrandan uzaklaştıranların, Halk Tv’nin değerli ve vefakar izleyicilerine bir açıklama borçları yok muydu? Bu kadar hoyrat, bu kadar kaba, bu kadar düşmanca davranmayı hak etmemiştik… Halk TV hiç haketmemişti, hiç…"

Bir diğer isim, Aygün de, "Hiçbir başarı karşılıksız kalmazmış. Yorduk... Yorulduk... Kovulduk... Esen kalın!!!"diye veda etti.

Konuyla ilgili olarak Sözcü'deki köşesinde çarşamba günü bir yazı kaleme alan Dündar, "Benimki gönül bağıydı. Meslektaşlarıma eşya muamelesi yapıldığını öğrenir öğrenmez bu bağ kopuverdi!.."dedi.

Halk TV'de yaşananlara "magazin" sayfasında yer veren a Haber ise, "Birbirlerine girdiler" başlığını kullandı.

Değirmenci sürprizi

Halk TV ile ilgili bir başka önemli gelişme ana haber bültenin İrfan Değirmenci'ye teslim edilmesi oldu. Değirmenci gelişmeyi Twitter hesabından duyurdu. Değirmenci, "Bu akşam (pazartesi) 18’de tarihi dönüşümü ve sandık baharını izlemek üzere Halk TvVekranına davetlimsiniz"dedi. Referandumda "hayır" oyu vereceğini açıklayan Değirmenci 2017 yılında Kanal D'den çıkarılmıştı.

İlgili haber: http://medyagunlugu.com/haber/esya-gibi-kapinin-onune-birakilmislar-44976