Halk ne diyor?

Halk ne diyor?

12 Mart 2020 Perşembe  |   Günlük

Henüz mevcut görev süresinin dolmasına 4 yıl kala, Putin’e 2024 sonrası 12 yıl daha başkanlık yolu açacak anayasa değişikliği Duma’da kabul edildi. Rus liderin, “ülkede siyasi istikrarı korumak ve iktidar boşluğu yaratmamak için” erkenden gündeme getirdiği savunulan anayasa değişikliği 22 Nisan’da  referanduma sunulacak. “Evet” oyu çıkarsa, Anayasa Mahkemesi de “2 dönem, yani 12 yıldan fazla kimse başkanlık yapamaz; mevcut başkan hariç” şeklimde özetlenebilecek maddeye itiraz etmezse, Putin’in iktidarını 2036’ya kadar uzatacak yol açılmış olacak. 

Federal medyadan parlamentoya ve analistlere kadar, Kremlin'e yakın olanlar bu kararı ülke istikrarı için doğru bularak alkışlıyor. Parlamento dışı muhalefet mitinglerle protestoya hazırlanıyor. Sosyal medyada da destekten eleştiriye ve mizah dozlu yorumlara kadar farklı tepkiler var. 

Bu arada yasa, birden fazla kişinin yapacağı protesto gösterileri için önceden izin almayı şart koştupu için, sadece tek kişilik pankartlı eylemler izin gerektirmediğinden, muhalif gruplar farklı bir eylem türüne yöneldi. Dün geceden itibaren Kremlin Sarayı'nın önündeki  Aziz Vladimir Heykeli çevresinde toplanan yaklaşık yüz kişilik grup, pankartı elden ele geçirerek Putin'in adaylığını protesto gösterisi düzenledi. Çoğunluğu gençlerden oluşan protestoculara polis müdahale etmedi.  

Peki Rusya halkı, “sokaktaki adam” buna ne diyor? 

Kommersant’a konuşan vatandaşlarının hiç birinin soyadını açıklamaması dikkati çekiyor.  62 yaşındaki vatandaş Lidiya, “İsterse hayatının sonuna kadar başkanlık yapsın. 1990’larda emekli maaşlarının ödenmediği dönemleri hatırlıyor musunuz? Madencilerin grevini? Bush’un Yeltsin’in omuzuna vurup gülmesini? Oysa Putin’e saygı duyuyorum. Onun sayesinde ayaklarımızın üstünde durduk” diyor. 

53 yaşındaki hemşire Karolina, Putin’in iki dönem daha başkanlık yapma ihtimalini “kabus” diye niteliyor: “Gençlere yol açmak lazım.” 

60 yaşındaki Sbiriyalı  Larisa, Putin’in ülkede alternatifi olmadığını söylüyor: “Gerçi ben hep Jirinovski’ye oy veriyorum  ama o artık yaşlı” diyor. 

Emekli Yelena, Putin’in yeni dönemde de başkan olma ihtimalini “korkunç” buluyor: “Eğer 20 yıl onun yönettiği ülkede daha iyi yaşam şartları oluşmadıysa, bundan sonra da olmaz” 

70 yaşındaki Ludmila, Putin sayesinde dünyanın Rusya’ya saygı duymaya başladığını, Putin’in iktidarı elinde topladığını söyleyip, “Bizle başka türlüsü olmaz. Bizim millete zayıflık gösterirseniz, biz Ruslar seven, saygı gösteren olursa hemen sırtına bineriz” diyor.  

45 yaşındaki Denis, “İstikrar diyorlar, nerede? İktidarda istikrar var, hayatta yok. Putin’in 20 yılda başarısını göremiyorum” diye dert yanıyor. 

16 yaşındaki öğrenci Vlad’ın görüşü: “Yeni birisi gelse, aç bir kurt gibi daha fazla çalacak. Putin çalıyor mu çalmıyor mu bilmiyorum, ama diğerlerine çalacak fırsatı veriyor.” 

20 yaşındaki öğrenciler Andrey, Aleksandr ve Tatyana ise, “Biz Putin devrinde doğduk. Eğer o giderse ne olur, belli değil” diye kaygı dile getiriyor. 

Gazeteye konuşan farklı yaş ve meslek gruplarından bazı vatandaşların görüşleri de şöyle: 

“Eğer Putin kalırsa çok kötü olur. Çünkü sosyal olmayan politikalar güdüyor. Bize ne olacağına sadece o karar veriyor.” 

“Eğer kendisi kalmak istiyorsa ona kim hayır diyebilir ki? Her şeye kendisi karar veriyor.” 

“E hani kendisi gideceğini söylemişti? Ne oldu? Peki canım, zaten Putin kötü mü ki?” 

“Durum üzücü. Demek Kuzey Kore gibi yaşayacağız. Moskova’da mitinglere de katıldım ama sonuç yok. Bence şansımız yok. Kalifiye olanlar gitti, olmayanlar kaldı zaten.” 

“Galiba Putin iktidardan hiç bıkmayacak…” 

“Umarım devam etmez. Çünkü 20 yılda yaptıkları başarılı olmadı…” 

"Bu kadar oyuna, anayasa değişikliğine ne gerek vardı? Baştan söyleyip ömür boyu başkanlık ilan etse daha iyiydi." 

“Rusya’da kim kötü yaşıyorsa kendisi suçludur. Ondan başka kim ülkeyi böyle yönetebilir ki, hepimizi korkalım?” 

"Anayasa Mahkemesi'nin adaylığın önünü kesecek bir karar verme şansı mı var?" 

"Dünya krizden geçerken Putin'in iktidarda kalmamasının nedeni yok. Rusya Putin'le ayağa kalktı, devam etmesi lazım." 

"Putin devrinde doğanların Putin devrinde ölme şansları var!" 

(TürkRus.Com)