'Hâlâ özür dilemediniz'

'Hâlâ özür dilemediniz'

17 Haziran 2019 Pazartesi  |   Günlük

Gazeteci Faruk Bildirici, Gezi olayları sırasında "üzerleri çıplak, deri eldivenli, başları tuhaf bantlı 70-100 Gezi eylemcisinin başörtülü bir kadını taciz ettiği” iddiasının yer aldığı yazının Star'dan kaldırılmasıyla ilgili eleştirisine gazeteden gelen yanıta ve karşı yanıtına kendi adını taşıyan sayfasında yer verdi:

“Fatih Portakal, Kabataş ve Elif Çakır’ın yazısının silinmesi” başlıklı yazıma Star Gazetesinden iki açıklama geldi. Web Sitesi Genel Yayın Yönetmeni Abdülkadir Özkan, “Elif Çakır’ın ne kaldırılan bir yazısı var ne de aktive edilen. Gazeteye manşet olan bir yazı köşe yazıları kategorisinde değil haber kategorisinde yer alır. Bunu kontrol etmeden yazmak yıllarını medya ombudsmanlığına vermiş bir isme de yakışmaz” paylaşımında bulundu. 

Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak da Twitter’da “Faruk beyin, yönetim ile ilgili hiç ilgim olmayan bir departman hakkında teyid verdiğimi söylemesi çok üzücü. Daha önce de hakkımda yargısız infaz yaptı. Bu ‘ombudsmanlık’, tek taraflı bir algı malzemesi midir? Değilse, neden insanların bir kesimi bu kadar kolay itham ediliyor?” açıklaması yaptı. 

Star’dan gelen bu iki açıklamaya yanıt vermem zorunlu hale geldi. İtiraz ettikleri yazımı hazırlama ve araştırma sürecimi kısaca anlatayım.  

Aradım internet sayfasında yoktu 

Araştırmadan, kontrol etmeden yazmış değilim. Kabataş vakası yeniden gündeme gelince Elif Çakır’ın 13 Haziran 2013 tarihinde Star’da manşetten yayımlanan Zehra Develioğlu ile yapılan söyleşiyi içeren “Kadınlar küfrediyor erkekler vuruyordu” başlıklı yazısını hatırladım. Gazetenin internet sayfasında defalarca aradım, yazıyı bulamadım. Söyleşi olduğu için belki yazarlar sayfası dışına konmuş olabilir diye genel taramalar da yaptım, hiçbir yerde yoktu. Arkadaşlarım taradı onlar da bulamadı."

Yazının devamını okumak için tıklayın