'Hakkınızı helal edin'

'Hakkınızı helal edin'

17 Mart 2020 Salı  |   Günlük

Hürriyet gazetesi muhabiri İsmail Saymaz, 18 yıldır görev aldığı gazeteden ayrıldığını sosyal medya hesabından duyurdu ve ekip arkadaşlarıyla okurlarına teşekkür etti. 

Saymaz, "Bugün Hürriyet gazetesiyle yollarımızı ayırdık.18 yıl önce bir üniversiteli olarak girdiğim bu binadan yetişkin bir gazeteci olarak ayrılıyorum. Birlikte çalıştığım, muhabirinden şoförüne, herkese teşekkür ederim. Sizlerden ve okurlarımdan çok şey öğrendim. Hakkınızı helal edin" dedi. 

Saymaz, paylaşımına bina önünde çekilen fotoğrafını da ekledi.

Neden ayrıldı?

Hürriyet'te muhabir olan deneyimli gazeteci, CNN Türk, Halk TV, Habertürk’te birçok tartışma programına konuk olarak çıkıp, Best FM’de de radyo programı yapıyordu. 

İddialara göre; Saymaz’ın yayınlardaki keskin çıkışları ve sosyal medyada yaptığı paylaşımları Demirören yönetiminde rahatsızlık yaratmaya başladı. 

Yönetim Saymaz’la önceki gün bir görüşme yaptı ve yayınlara çıkmaması için sözleşme imzalatmak istedi. Saymaz’dan ayrıca twitter’da yaptığı bazı paylaşımları da silmesi talep edildi. Bu istekler Saymaz tarafından tepki ile karşılandı ve reddedildi. 

Toplantıda orta yolu bulamayan taraflar masadan ayrılık kararı ile kalktı. 

Demirörenlerin Saymaz’ın tüm hakları ve tazminatını ödediği öğrenildi.

Kimdir?

Aslen Erzurum, Pazaryolu kökenli bir aileden gelen İsmail Saymaz 11 Temmuz 1980 tarihinde Rize'de doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini Rize'de tamamladı. Lise yıllarında Ülkücü bir düşünce yapısına sahip olmuş ardından da edebiyat öğretmeninin önerdiği kitaplar ile sol kesime ilgi göstermiştir. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. 

Saymaz 15 yaşındayken yerel radyolarda edebiyat programları yaptı. Daha sonra ise yerel televizyon kanallarındaki tartışma programlarına katıldı. Gazetecilik hayatına ise ilk olarak Rize'de başladı. Ardından İstanbul ve Konya gibi şehirlerde bulunan yerel gazetelerde çalıştı. 2002 yılında Radikal gazetesinde görev yapmaya başladı. İnsan hakkı ihlalleri ve düşünce özgürlüğü üzerine çeşitli haberler yaptı ve bu konularda kitaplar yayınladı. Erzincan davası başta olmak üzere çeşitli haberleri nedeniyle yirmiye yakın davada yüz yılı aşkın hapis cezası istemiyle yargılandı. Gezi Parkı protestolarının yaşandığı dönemde hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'ın darp edilme görüntülerini ortaya çıkarıp kamuoyu ile paylaştı. 2014 yılında ise Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü tarafından yılın "100 Basın Kahramanı" listesinde yer aldı. Hürriyet gazetesinde muhabirlik yaptığı dönemde 24 Ekim 2016 tarihinde FETÖ/PDY üyelerinin iletişim uygulaması olan "ByLock"'un patentini elinde bulunduran David Keynes ile bir röportaj yaptı. Bu röportajı sonrasında gazeteye soruşturma açıldı ve Saymaz'ın ifadesi alındı. Ayrıca bu röportajı FETÖ/PDY soruşturmalarında "delil" sayıldı. Nisan 2017'de ise bu röportajı ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından ödüle layık görüldü. 

Kitapları:

• Postmodern Cihad - Tarikat, Siyaset, Adalet Üçgeninde Erzincan Davası (Kalkedon, Nisan 2010) 

• Hanefi Yoldaş - Gizli Örgüt Nasıl Çökertilir? (Kalkedon, Mart 2011) 

• Nefret - Malatya: Bir Milli Mutabakat Cinayeti (Kalkedon, Ekim 2011) 

• Oğlumu Öldürdünüz Arz Ederim - 12 Eylül'ün Beş Öyküsü (Postacı Yayınevi, Nisan 2012) 

• Sıfır Tolerans (İletişim Yayınları, Ekim 2012) 

• Sözde Terörist (İletişim Yayınları, Kasım 2013) 

• Esas Duruşta Cinayet (İletişim Yayınları, Haziran 2014) 

• Ali İsmail (İletişim Yayınları, Mayıs 2015) 

• Fıtrat - İş Kazası Değil, Cinayet (İletişim Yayınları, Kasım 2016) 

• Çay Güzeli (İletişim Yayınları, Mayıs 2017) 

• Türkiye'de IŞİD (İletişim Yayınları, Ekim 2017) 

• Kimsesizler Cumhuriyeti, (İletişim Yayınları, Ekim 2018) 

• Şehvetiye Tarikatı (İletişim Yayınları, Ağustos 2019)

(Medyaradar)