Haber 'yürütmece'

Haber 'yürütmece'

15 Ocak 2018 Pazartesi  |   Günlük

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, gazetelerle internet sitelerinin kaynak göstermeden haber "ödünç" almasını şöyle eleştirdi:

"Fakülte hastanesi SOS veriyor" başlıklı haber, 7 Ocak'ta Hürriyet'in Akdeniz ekinde yayımlandı. Salim Uzun imzalı bu haber, aynı gün Hürriyet'in internet sitesinde de kullanıldı.

"Yüz ve kol nakilleriyle ismini dünyaya duyuran ve başarılı operasyonlarıyla manşetlere taşınan" Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nin borçları nedeniyle zor duruma düştüğünü konu alan bu haberi, bazı internet siteleri ve televizyonlar da aldı. Kaynak bile göstermeden kendi haberleriymiş gibi yayımladılar. 

Dahası, Sözcü gazetesi de 8 Ocak'ta "Dünyanın imrendiği hastane 'borç batağına' saplandı" diye yayımladı Hürriyet'in bu haberini. Cümlelerdeki bazı sözcük değişiklikleri dışında aynen kopyalanan haberde Hürriyet'in adından bile söz etmediler. Sözcü'nün bu tavrı gerçekten üzücü.

Bu şekilde gazetelerde de rastladığımız haber alma, kopyalama ve çalma aslında internette çok yaygın. Haber siteleri gazetelerden, diğer sitelerden haber kopyalayıp duruyorlar. Hürriyet internet sitesinin haberleri, hatta yazı ve fotoğraflar da başka siteler tarafından yürütülüyor.

Bence rutin haberler dışında kaynak gösterilerek de olsa içerik yürütmeye bir son verilmesi gerekli. Kes-yapıştır haberciliğine devam edildiği sürece internet sitelerinin birbirinden farklılaşması mümkün olamaz. Böyle olunca da internet haberciliği kısır kalır, abonelik sistemi yerleşemez, reklam geliri de sınırlı kalır.

Asıl önemlisi, internet sitelerinin basılı gazetelerden tek farkı, teknolojik üstünlükleri, anlık ve hızlı haber verme yetenekleri olur, gazetecilikleri değil.

Üretmeden tüketme alışkanlığıyla basılı gazetelere de zarar verirler, veriyorlar..."

Yazının tamamını okumak için tıklayın