Haber görünümlü reklamlar

Haber görünümlü reklamlar

18 Mayıs 2020 Pazartesi  |   Günlük

Gazeteci Faruk Bildirici, adını taşıyan sayfasında, "Dünya Çiftçiler Günü" nedeniyle gazetelerde yer alan "haber görünümlü" reklamları eleştirdi. Bildirici ayrıca, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'ın bir yatak firmasının reklamını yaptığı eski tarihli yazısının gazetenin internet sitesinden hâlâ kaldırılmadığını yazdı.

Bildirici'nin yazısından bir bölüm şöyle:

"... Dünya Çiftçiler Günü” ise gazetelerin gözdesiydi. Yılın diğer günlerinde çiftçilere ve tarıma ilişkin haber bulmak için mercekle aramak gerekirken 14 Mayıs’ta gazetelerde “Dünya Çiftçiler Günü” sayfaları hazırlanmıştı. Hem de Sabah ve Türkiye’de 4’er, Akşam, Hürriyet, Posta, Milliyet ve Akit’te 3’er sayfa, Sözcü ve Takvim’de 2’şer sayfa... 

Ama ne hikmetse bütün “Çiftçiler Günü” sayfaları birbirine benziyordu ve hiçbir eleştirel ya da olumsuzluk içeren haber yoktu. Tamamen ekonomi ve tarım güzellemeleri, banka ve tarımla ilgili şirketlerin işlerini duyuran bülten-haberler. Tabii bir de yine bu birlik, şirket ve bankaların reklamları ile bütünleniyordu sayfalar. 

Sadece Sözcü diğerlerinden farklıydı, “14 Mayıs Çiftçiler Günü’nde hazin tablo / Çiftçi kredi ekiyor borç biçiyor” manşetiyle çıkmıştı. “Çiftçiler Günü” sayfalarında da “Çiftçi borçları için düzenleme çağrısı”,  ”İcra takipleri durdurulmalı” ve “200 milyar dolarlık değer toprakta yatıyor” gibi tarımdaki sorunları içeren haberlere de yer verilmişti. 

Posta’da da eleştirel, çiftçilerin ve tarımın sorunlarını içeren haberler yoktu. Ama “Virüsle mücadelenin tarım kahramanları” gibi başlıklar altında daha çok üretici birlikleri ve çiftçi kuruluşlarının sözcülerine yer verilmişti. Şirket ve banka haberleri daha azdı. 

“Çiftçiler Günü” sayfalarının ortak özelliği, üzerinde “Bu bir ilandır” yazısı ya da “Advertorial” (tanıtıcı reklam) uyarısı olmamasıydı."

Yazının tamamı için tıklayın