'Gülsüm Anne'ye madalya verilsin'

'Gülsüm Anne'ye madalya verilsin'

12 Ekim 2018 Cuma  |   Günlük

Rus gazeteci yazar Aleksandr Yakovlev, Gülsüm Kabadayı'ya Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Halkların Dostluğu madalyası verilmesi gerektiğini söyledi.

Güsüm Kabadayı'nın fedakarlığının kendisi dahil çok sayıda Rus insanının etkilediğini vurgulayan Yakovlev, Medya Günlüğü'ne, "Katıldığım Rus televizyon programlarında Gülsüm Anne'nin fedakarlığını örnek verdim. Tanımadığı özürlü, sakat Rus gencini evine alarak annelik yaptı, ona baktı. Ben bu fedakar Türk kadınına Rusya devleti tarafından resmi bir ödül verilmesini teklif ediyorum. 4 Kasım Rusya Ulusal Birlik Günü bayramında Kremlin Sarayı'nda düzenlenen törende Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin, Gülsüm anneye Halklar Dostluğu ödülü vermeli"dedi.

Kabadayı'nın milyonlarca Rus'un gönlünü fethettiğine işaret eden Rus gazeteci, bu fedakarlığın resmi bir şekilde tanınması gerektiğini kaydetti. İkili kültürel ve insani ilişkilerin artmasında da bu olayın önemli rolü olduğunu ifade eden Yakovlev, "Rusya ve Türkiye tarafına da sesleniyorum. Ortak annemiz sayılan bu güzel insanı Kremlin Sarayı'nda onurlandırmak için gereken çalışmaları başlatalım. Bizler Gülsüm annenin yaptığı fedakarlığı hiç bir zaman unutmayacağız. Hepimiz onu çok seviyoruz"dedi.

Antalya'da 2008 yılında gerçekleşen kazada üzerinde kimlik bulunmayan, daha sonra Rus vatandaşı olduğu anlaşılan bir genç Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Yoğun bakıma alınan gencin bakımını aynı hastanede bir yakınına refaket eden Kabadayı üstlendi. Kabadayı kimsesi olmayan bu gence "Umut"' adını vererek evine aldı ve bakımını üstlendi. Umut geçen Ocak ayında Umut hayatını kaybetti.

Fuad Seferov, Moskova