Gülden Aydın'a veda

Gülden Aydın'a veda

20 Mart 2019 Çarşamba  |   Günlük

Salı günü hayatını kaybeden gazeteci Gülden Aydın'ı (61) ailesi, dostları ve meslektaşları son yolculuğunda yalnız bırakmadı.

Aydın için ilk tören aile üyeleri ve çok sayıda gazetecinin katılımıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nde TGC) yapıldı.  TGC Başkanı Turgay Olcayto törende şunları söyledi: 

“Meslek örgütümüzün üyesini, usta bir muhabirini, yazarını daha yitirmiş bulunuyoruz. Gülden Aydın’ı  özellikle kadına yönelik şiddete karşı insan haklarını odağa alan haberleri ve yazıları ile tanıdık.  Aralarında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin de bulunduğu pek çok kurum Gülden Aydın’ın gazetecilikteki duruşunu fark ederek onu ödüllendirdi. Bu açıdan Gülden Aydın’a verilen ödüllerinde çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Okurlarına saygı duyan, meslek ilkelerinden ödün vermeyen iyi bir gazeteciydi. Gazeteciliğin bu zor günlerinde Gülden Aydın gibi değerlerimizin aramızdan kayıp gitmesi yeri kolay doldurulamayacak büyük bir boşluk yaratıyor. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum.” 

Törenin ardından Gülden Aydın'ın cenazesi Ihlamur'daki Beşiktaş Cemevi'ne götürüldü. Daha sonra Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi. 

Arkadaşları ne söyledi? 

Vahap Munyar/Hürriyet Gazetesi Yayın Yönetmeni –TGC Başkan Vekili: 

"İnsan ilişkileriyle inanılmaz değerli bir arkadaşımızdı. Hem de gazeteciliği ile inanılmazdı. Hürriyet'te hafta sonu eklerinde editörlük yaptı, muhabirlik yaptı. Akşam Gazetesi’nde yazı işleri müdürlüğü yaptı. Ama hep de muhabir olarak anılmak istedi. Bizim mesleğimizin temeli de oydu. Yaptığı çalışmalar ve aldığı ödüller, onun başarısını ortaya koydu." 

Sedat Ergin/Hürriyet Gazetesi Yazarı: 

"Bizim mesleğimizin özü muhabirliktir. Yazı işleri müdürü olabilirsiniz ama bunlar geçicidir. Asıl olan muhabirliktir. Gülden muhabirliğin hakkını meslek hayatı boyunca vermiş dört dörtlük bir gazetecidir. 2014-2017 yılları arasında yayın yönetmeni olduğum dönemde bunu gözleme imkanım oldu. Araştırmacı gazeteciliğin çok başarılı örneklerini verdi. Tarafsızlığı ve objektifliği ile örnek alınması gereken bir gazetecidir.” 

Nurcan Akad-Gazeteci: 

“İnsan çok sevdiği birisini kaybedince söz tükeniyor. Gerçekten dünden beri söylediğim tek şey ‘Ah be Güldenim’. Mesleki açıdan Gülden gibi başarılı saha gazetecisi görmedim. Beş yıl takip ettiği haberler vardı. Bıkmadan usanmadan takip ederdi. Nerede kadına yönelik şiddet, çocuk istismarı, haksızlık varsa oradaydı. Arkadaş olarak yokluğunun sızısını yaşadığımız sürece kalbimizde duyacağız.” 

Ertuğrul Özkök/Hürriyet Gazetesi Yazarı: 

“Ben bir tek şey söyleyeceğim, söyleyebilecek gücüm de yok. Onunla çalışmak benim için şerefti gerçekten.” 

Fikret Bila/Halk TV Yorumcusu: 

“Gülden ile kısa süre çalıştım ama mesleğimizin en dik duruşlu gazetecilerimizdendi. Tuttuğu işi koparan, çok iyi araştırmacı gazeteciydi. Takip ettiği konulardan biri küçük yaşta evlendiren kız çocuklarıydı. Bu konuyu çok iyi takip etti. Yasa teklifi verilecek kadar etkili oldu. Cinsiyet eşitsizliği, kız çocuklarının evlendirilmelerinin önlenmesi konusunda önder bir gazeteciydi.” 

Oral Çalışlar/Posta Gazetesi Yazarı:

"Üniversite öğrenciliği yıllarından tanıdım. Daha sonra öğretmen ve gazeteci oldu. Gazeteciliğe birlikte başladık. Başarılı bir gazeteci ve muhabir olduğuna hep birlikte tanık olduk. Hepimize örnek olabilecek bir gazetecilik tecrübesi ve muhabirlik başarısıyla bize veda ediyor.". 

Pınar Aktaş TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu Başkanı/ Milliyet Gazetesi Haber Araştırma Müdürü: 

“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kadın Gazeteciler Komisyonu Danışma Kurulu üyemiz, çok değerli meslektaşımız Gülden Aydın'ı kaybetmenin derin acısı içindeyiz. ‘Hayatımın önceliği haber’ diyen, kadın ve çocuk istismarı davalarının yılmaz takipçisi Gülden Aydın'ı; iyi, vicdanlı bir insan ve gazeteci olarak hatırlayacağız. Ailesinin ve basın camiasının başı sağ olsun” 

Mesude Erşan TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu Üyesi- Hürriyet Gazetesi Haber Araştırma Müdürü: 

“Gülden Aydın, haber heyecanını iliklerine kadar hisseden, haber neredeyse oraya cesaretle ve kararlılıkla giden, yılmayan, bıkmayan, haberini ilmik ilmik işleyen bir gazeteciydi. Renkli kişiliği haberlerine de yansırdı. Geniş bir haber konusu yelpazesi vardı. Haberde kriteri, ‘küçük haber’ ya da ‘büyük haber’ değil, ‘haber’di. Bütün haberler için aynı derecede heyecanlanır ve çabayı gösterirdi. Haberleriyle dokunduğu yaşamları değiştirir, takip eder, mutlu sonlarla o da mutlu olurdu. Muhabir gibi yaşadı, muhabir gibi öldü. Tek kariyer planı, ‘iyi muhabirlik’ yapmaktı. Hepimizin başı sağ olsun.”

(TGC, Medya Günlüğü)