Gözler Washington'da

Gözler Washington'da

12 Kasım 2019 Salı  |   Günlük

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump’la çarşamba günü (yarın) Washington’da yapacağı görüşme, iki ülke ilişkilerinin geleceği açısından büyük önem taşıyor. 

Pek çok farklı konunun gündemde yer aldığı görüşmeyi yakından izleyen ülkelerin başında Türkiye'nin son dönemde özellikle Suriye'de iş birliği içinde bulunduğu Rusya geliyor. Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer, Trump-Erdoğan görüşmesini Rus RİA Ajansına değerlendirdi: 

“Erdoğan’ın ziyareti iki ülke arasındaki yapısal sorunların çözümünü belki sağlayamayacak ama ilişkilerin bu şekilde de olsa–hasarlı-devam etmesine yardımcı olacak. 

Erdoğan’ın ABD’ye yapacağı resmi ziyaret, gerçekten kurumsal anlamda ABD’ye mi, yoksa sadece Trump’a mı yönelik bir ziyaret mi? Bence kişisel, şahsi bir ziyaret gibi. Bilindiği gibi, Türk Amerikan ilişkileri sadece Erdoğan – Trump şahsi ilişkileri temelinde yürütülüyor. Bu şekilde yürütülen ilişkilerde ortaya çıkan sorunları çözmek için, iki liderin şahsi inisiyatifleri yeterli olamıyor. Kongre, yargı, Pentagon ve finans-yatırım çevreleriyle ilişkiler çıkmazda. 

Öncelikle, Türk tarafı, ABD ile yapılan Barış Pınarı mutabakatının uygulanmasından memnun değil. Sınırda terör tehdidinin hala devam ettiğini görüyoruz. Türk kamuoyunda bu konunun ilk gündem maddesi olacağı sanılıyor. Ancak, sorun sadece Suriye konusunda olmadığı için, S-400 yaptırımları, F-35 projesinden çıkarılmamız, İran ambargosu nedeniyle açılan Halk Bankası davası ve tüm siyasi ve ekonomik yaptırımlar derin bir krizin varlığına işaret ediyor. Ayrıca, Erdoğan’ın şahsi mal varlığının araştırılması ve Trump’ın gönderdiği iğrenç mektup gibi konular da var. 

Bu sorunlarının tümünün çözümüne uğraşmak yerine, öncelikle karşılıklı güvenin tesis edilmesi gerekiyor. Bu ancak, kurumsal yapıların devreye girmesiyle mümkün olacak. Böyle bir diyalog başlatılması ise oldukça uzun zaman alacak. Kimse mucize beklemiyor, ama yine de ne yapılabilir sorusuna yanıt arama çabası sürüyor. Ben iyimser değilim. Bir mucize gerçekleşmeyecek. "