Göz göre göre yalan haber!

Göz göre göre yalan haber!

24 Aralık 2018 Pazartesi  |   Kötü

İnternet medyasının sözde haberleri tıklatmak uğruna okura nasıl tuzakları kurduğunu artık hepimiz iyi biliyoruz.

Hiçbir denetim ve uyarı olmadığı için, çoğu zaten fiili olarak muhabirlik, yani gazetecilik yapmamış editörler haber görünümlü yazıları okutabilmek için resmen yalana bile başvurmaya çekinmiyor.

Bu seferki örnek Hürriyet'in spor sayfasından ama bu durumun çoğu gazete için geçerli olduğunu biliyoruz.

Haberin başlığı: Volkan Demirel'den Ali Koç ve Yanal'a çağrı! Mesaj gönderdi...

Siz Fenerbahçeli bir taraftar ya da futbolsever olsanız ne düşünürsünüz? Kadro dışı bırakılan kaleci Volkan kulüp yöneticilerine bağışlanması için bir mesaj göndermiş. 

Haliyle merak ederek haberi okumaya başlıyorsunuz:

"İşte Fenerbahçe'de yaşanan sürpriz gelişme... Sarı-lacivertli kulüpte 17. sezonunu geçiren tecrübeli kaleci, Dereağzı'nda mesaisini eksiksiz yerine getirerek her an göreve hazır bekliyor. Henüz geri dönüşüyle alakalı adım atılmayan 37 yaşındaki kaptan, "Kadro dışı kaldığımızdan beri durum aynı. Biz çalışmalarımızı eksiksiz ve düzgün yapıyoruz" diye belirtiyor... Kariyerinde ilk kez böyle bir durum yaşayan Volkan, hem yönetim kısmından hem de Samandıra ekibinden şu ana kadar herhangi bir isimle görüşme yapmış değil. Ersun Yanal'ın takımın başına geçmesiyle af konusu merak edilse de yine de somut bir sonuç alınmadı. Genç kalecilere yardım eden, antrenörlere zorluk çıkarmayan hatta çoğu zaman kendi programını hazırlayıp ekstra çalışan 37 yaşındaki eldiven, sorunsuz bir şekilde mesaisini yapıyor."

Buraya kısaltarak aldığımız sözde haber böyle devam ediyor.

Mesaj nerede?

Yok!

"Sürpriz gelişme" nerede?

Yok.

Haber nerede?

Yok!

"Kadro dışı bırakılan kaleci çok çalışarak yönetime mesaj gönderiyor" diye bir cümle bile yok.

Editör göz göre göre yalan yazmış, yazı tıklandıkça keyifle ellerini ovuşturuyor!