GOT izleme/izlememe rekabeti

GOT izleme/izlememe rekabeti

30 Nisan 2019 Salı  |   Köşe Yazıları

Her konuda ayrışmayı, bizim gibi düşünmeyenleri ötekileştirmeyi çok seviyoruz. Bu bizim genlerimizde var sanırım. Siyaset-spor-ideoloji -din-inanç neyse bunları bir yere kadar anlarım da dizi izleme konusunda kamplaşmayı ve birbirleriyle neredeyse aşağılamaya varan derecede alay etmelerini anlamam mümkün değil. 

Sonuçta dizi-film-sinema-müzik vb. sanatsal aktiviteler beğeni işidir, hani belki çok klasik olacak ama "zevkler-renkler" olayı... İsteyen arabesk dinler, isteyen klasik, isteyen hard rock, kime ne? Sen beğeniyorsan eyvallah, kimseye bunu eleştirmek ve o kişiyle dalga geçmek düşmez. 

Dizi işi de böyledir. Kimi yerli dizi sever, kimi yabancı, kimi hiç dizi izlemez, kimi bayılır. Ya da sen seviyorsun diye herkes o diziyi sevmek zorunda değil. Ama sen gel bunu bizim millete anlat. Kendi ne izliyorsa herkes onu izleyecek, en güzel dizi onun izledikleri, diğerleri beş para etmez... Dizi izlemeyenlerin de izleyenlerle dalga geçmesi ve izlemedikleri için kendileri ile övünmesi de başka bir konu... 

Neyse konumuz Game of Thrones yani kısaca GOT... 8 yıldır devam eden efsane dizi bu sezon final yapıyor ve izleyen-izlemeyen herkes GOT üzerine konuşuyor. 

Siz dünyanın başka bir yerinde "GOT izlemeyen kaç kişi kaldık?" "Ne mutlu bana GOT izlemiyorum" diye övünen insanlar gördünüz mü? Ya da GOT izleyenlerin her bölüm sonunda, her ortamda ballandırarak dizide geçenleri tartışıp izlemeyenleri de "Aaa sen hala başlamadın mı?" "Nasıl izlemezsin yaa, çok şey kaçırdın abicim çok" diye küçümsediklerine şahit oldunuz mu? 

Kısaca dizinin yayınlandığı günlerde sevenleri ile karşıtları arasında özellikle sosyal medyada küçük çaplı bir meydan muharebesi yaşandığı gerçek... 

İşte size GOT izleyenler ve izlemeyenler arasında geçen muhabbetlerden bir demet; 

"GOT izleyenler dünyanın en şanslı insanlarındandır. Keşke benim  hafızamdan silinse de diziyi baştan izlesem. Manyaksınız lan siz, izleyin." 

"Sadece GOT değil şuo verrated - Breaking Bad- La Casa de Papel-Lost gibi bayık yapımların hiçbirini beğenmedim ve izlemedim." 

"GOT izlemeyen arkadaşlar alınganlık yapmayın biz size dizi izletmeye çalışmıyoruz sadece aramızda sohbet ediyoruz." 

"Bölümün sonundaki ensest ilişkiyi görünce bu kadar pis bir şeyi izleyip ruhumu karartmak istemedim." 

"Bazıları gerçekten sırf izlemedim demek için izlemeyenlerdir. Beğenmeyen olabilir, tarzı olmadığı için izlemeyen olabilir ama şu ''dizi izleyecek vakti nereden buluyorsunuz ' diyenler yok mu." 

"Evet biz izlemiyoruz kardeşim... Hiçbir eksikliğimiz de yok hayatımıza canavar gibi devam ediyoruz değil mi çocuklar? “GOT esprileri” anlamayınca da gülünecek bir sürü şey buluyoruz falan, bi sıkıntı yok yani..." 

"Abicim bunlar GOT nedir anlamaz... kimlerin izlemediği ortada,  dizi kültürü olmayan, muhtemelen Çukur ve Survivor günlerinin çakışmasından muzdarip 3-5 kişi... 

"Ben de izlemedim, merak dahi etmiyorum. Hatta sohbeti açılan ortamlardan uzaklaşıyorum. Zamanında "lost" için böyle diyorlardı izledik de ne oldu? Bir eksikliğini hissetmedim bu güne kadar." 

"Oğlum zaten GOT kim sizi kimsiniz? Bunlar var ya Arka Sokaklar tayfası... Bakın size şöyle anlatayım, sizin için Rıza Baba ne ise bizim için John Snow odur... 

"Daha dün arkadaşım tarafından izlemediğim için linç yedim. Yakın çevrem izlemem için yalvarıyor (abartmıyorum) "n'olur izle bak çok seveceksin lütfen tam senlik" şeklinde popüler bir çok diziyi izlemem konusunda yoğun bir ısrar ve yabancı dizi sevici bir tarikat var.." 

İşte böyle...Buna benzer yüzlerce konuşma-atışma olmuştur sizin de çevrenizde...Hele sosyal medya sonrası rekabet iyice arttı. Sonuçta hepimiz popüler kültürün birer müşterisi ve gizli figüranlarıyız. Farkında değiliz ama ne onunla, ne de onsuz yapamıyoruz. 

Bırakın isteyen istediğini izlesin/izlemesin, isteyen istediğini okusun, dinlesin... Hiç olmazsa bu konularda özgür olalım. 

Kalın sağlıcakla...