'Gizlenen' AİHM kararı

'Gizlenen' AİHM kararı

31 Ocak 2020 Cuma  |   Mentor

Dün "İçimizdeki ateş" başlıklı bir yazı yazmıştım ama sonradan ortaya çıkan bilgilerden yazıda eksiklik olduğunu anladım. Aslında temel fikrim değişmedi: Fenerbahçe UEFA sürecinde yalnız bırakıldı.  

Ancak Sayın Şekip Mosturoğlu ve Sayın İlhan Ekşioğlu 4 Nisan 2018'de tekrar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvurmuş. Bu başvuru da incelenmeye değer bulunmuş. Bu çok önemli bir nokta çünkü bildiğiniz gibi AİHM Trabzonspor'un başvurusunu reddetmiş, incelemeye değer görmemişti. 

Dosya numarası 10857/13, AİHM incelemeye başlamış ve TFF'ye aşağıdaki 3 soruyu sormuş: 

1-Tahkim Kurulu bağımsız mı? İlgililerin adil yargılama hakkı korundu mu? 

2-Telefon görüşmeleri hukuki miydi? Kullanılması doğru muydu? 

3-Masumiyet karinesi korundu mu? 

En son Ömer Rıza ve Serkan Akal kararı bu başvurunun sonucu Fenerbahçe yöneticilerinin davayı kazanacağını gösteriyor. 

Bildiğiniz gibi kumpas davaları ve sahte delil iddialarına ilişkin yargılamalar devam ediyor. Onların yanına böyle bir karar gelirse UEFA kararı da o yargılamaların sonucunu beklemeden çöker.  

Bunun anlamı, Fenerbahçe'nin UEFA'dan ve TFF'den alacağı yüklü tazminatların kesinleşecek olmasıdır. 

AİHM dünyanın en saygın hukuk kurumlarından biri, kararlarının üstünde karar olamaz; özellikle UEFA için ciddi bağlayıcılığı olur ya da UEFA'yı Avrupa'dan kovarlar. 

Haber sadece Fenerbahçe'ye yakınlığı ile bilinen Fotospor'da yer almış, biz de camia olarak böyle bir haberin değerini bilip işleyememişiz. Bu başvuru ve devamında olanlar sonrasında o kadar önemli ki 3 Temmuz'la ilgili her şeyi Fenerbahçe lehine sonuçlandırır. 

Ben bunu bugün bir gazetecinin yazısından öğrendim, şu Galatasaray'ın Song parası ile ilgili belgeyi saklayan gazeteci. Düşünün bu QTM 3 Temmuz'da Fenerbahçe'ye her gün iftira ediyordu ama böyle bir bilgiyi bilmesine rağmen kamuoyundan saklamış yani QTM'nin Fenerbahçe düşmanı olduğu bir kere daha teyit edildi. 

İki yöneticimizin başvurusu olumlu sonuçlanırsa-ki son AİHM kararı bunun kaçınılmaz olduğunu gösteriyor-Fenerbahçe'den çalınanların geri alınması çok uzak değilmiş gibi görünüyor.

 

"İçimizdeki ateş" yazısını okumak için tıklayın