Gizlendi mi gizlenmedi mi?

Gizlendi mi gizlenmedi mi?

21 Ocak 2020 Salı  |   Günlük

Milli Gazete'nin haberine göre, 2016 yılında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uçağına binmeyeceğini üstüne basa basa söyleyen o dönem Hürriyet yazarı olan şimdi ise gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'ın, Berlin dönüşü Erdoğan'ın uçağında en arkaya geçerek yüzünü gizlemesi dikkat çekti. Hakan ise, konuyla ilgili olarak "Fotoğrafta nasıl kayboldum" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Dört yıl önce, "Tayyip Erdoğan’ın ya da Ahmet Davutoğlu’nun uçağına asla ve kat'â binmeyeceğim" diye yazan Hakan, 2019 yılında, Erdoğan'ın Bosna Hersek ziyaretinde Cumhurbaşkanlığı uçağında yerini almıştı. 

Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılan Libya zirvesi dönüşünde, Cumhurbaşkanlığı uçağındaki gazeteciler 'dönüş' pozu verirken Ahmet Hakan'ın en arkaya geçmesi ve fotoğraf karesinde yüzünün görünmesinden sakındı. 
 

Basında yer alan haberlerde Hakan'ın yüzünü sakladığı görseller paylaşıldı.  

Anadolu Ajansı'nın paylaştığı fotoğraflarda Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan'ın yüzünün belli olduğu tek fotoğraf karesi (yukarıdaki fotoğraf) var. 

Ahmet Hakan, "Fotoğrafta nasıl kayboldum" başlığıyla konuyla ilgili olarak bugünkü köşesinde şunları yazdı:

Fotoğrafta nasıl kaybolduğumu, şu satırları yazdığım saate kadar yemin ederim ben de tam olarak çözemedim. 

Koydum önüme iki kare fotoğrafı, gün boyu bakıp durdum. 

“Komplo” diyecek oldum, baktım olmuyor. “Algı operasyonu” diyecek oldum, baktım kurtarmıyor. “Mihrak” suçlaması yapacak oldum, baktım örtüşmüyor. Mahcubiyete sığınacak oldum, baktım ayıp oluyor. 

- Acaba tam fotoğraf çekilirken... TRT Genel Müdür Yardımcısı Serdar Karagöz, beni kapatmak için kafasını bir milim sağa mı çevirdi? 

- Acaba fotoğrafı çeken arkadaş... Kendine göre bir açı belirleyip “Dur şu Ahmet Hakan’ı kaybedeyim” diye bir şaka mı yaptı? 

- Acaba fotoğraf karesine... “Diğerleri” filmi tarzı bir gizem katmak için ben mi bir numara çektim? 

- Acaba “Çok da öne atılmayacaksın bu gibi durumlarda” diye tuhaf bir mesaj mı vermeye kalkıştım? 

- Acaba Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yahu sen hâlâ bekâr mısın?” demesin diye inceden uzaklaşmaya çalışırken temelli kayıp mı oldum? 

Bilemiyorum Altan. 

Vallahi bilemiyorum, billahi bilemiyorum.

(Medyaradar, Medya Günlüğü)