Giden Trump mı ABD mi?

Giden Trump mı ABD mi?

29 Ağustos 2018 Çarşamba  |   Günlük

Milliyet yazarı Verda Özer, ABD iç politikasında yaşanan gelişmeleri köşe yazısında yorumladı. Yazıdan bir bölüm şöyle:

"Daha şimdiden Trump'ın gidici olduğundan emin gibiyiz. Türk medyası ABD Başkanı'nın azledileceğini neredeyse ilan etti bile. Oysa her şeye rağmen Trump'ın bir yere gideceği yok gibi. Yaygın kanaatin aksine, tüm dünyayı yine ters köşeye yatıracak sanki.

Malum, son günlerde Trump aleyhine bulgular birbiri ardına ortalığa saçılıyor. 20 Ocak 2017'de göreve başlayan Başkan'ın Rusya ile şaibeli ilişkileri dışında, hakkında yürüyen iki soruşturma daha var. Biri, seçim harcamalarında şeffaf ve açık olmaması üzerine. Geçmişteki gayrimeşru beraberlikleri de buna dahil. 2.si de eski kampanya direktörünün finansman yasalarını ihlal etmesiyle ilgili.

Trump bir yandan da Twitter üzerinden Amerikan kurumlarına ve en tepe isimlerine açıktan savaş açmış durumda. FBI'a açık açık sert uyarılarda bulunuyor. Kendi atadığı Adalet Bakanı'nı yerden yere vuruyor. İşte tüm bunlar da "Trump azledilecek mi? Başkanlığı yakında düşecek mi?" sorusunu gitgide daha canlı hale getiriyor.

Her şeyden önce, Trump'ın azledilebilmesi için 100 üyeli Senato'nun 3'te 1'inin (67) oyu gerekiyor. Ancak şu anda böyle bir çoğunluğa ulaşılmış değil. Kasımdaki ara seçimlerde ise bu dağılım pek değişecek gibi görünmüyor. Yani Cumhuriyetçi-Demokrat temsil oranının aşağı yukarı aynı kalması bekleniyor. Dahası, hafta sonu eski Cumhuriyetçi başkan adayı John McCain'in yaşamını yitirmesi de Trump'ın ekmeğine yağ sürdü. Zira McCain azil kampanyasınin lider isimlerindendi."

Yazının tamamını okumak için tıklayın