Gerçekleri yazacak spor muhabiri aranıyor

Gerçekleri yazacak spor muhabiri aranıyor

5 Kasım 2019 Salı  |   Kötü

Fenerbahçe erkek basketbol takımının Euroleague’de bu sezon oynadığı altı maçın beşini kaybetmesi basketbol sevenleri kuşkusuz şaşırttı. 

Önemli ve flaş transferler de yapılmasına karşın takımın üst üste başarısız sonuçlar almasının nedeni merak ediliyor. 

Bu konuda çeşitli söylentiler var; kimi takımın henüz oturmadığını söylüyor, kimi bu durumu takımın koçu Jelko Obradoviç’in sözleşmesinin şimdiden uzatılmamasına bağlıyor, kimileri de basketbolcuların maaşlarının ödenmediğini ileri sürüyor. 

Malum, bilginin olmadığı yerde dedikodu vardır… 

Geçenlerde bir Twitter kullanıcısı, Vural Turunç şöyle bir mesaj paylaştı: 

“Ülkede adam gibi birkaç tane spor muhabiri var ve sanırım Fenerbahçe Basketbol şubesinde yaşananlar ilgilerini çekmiyor? Eğer ilgilerini çekseydi eminim bize birçok bilinmeyeni, yanlış bilinen doğruyu anlatırlardı ? Yaparlardı di mi?” 

Hedefi 12’den vuran bir paylaşım! 

Türkiye’de gazetecilik, hele hele muhabirlik yerlerde süründüğü için basketbolu sevenlerin herhalde çoğunu ilgilendiren sorular yanıtsız kalmış durumda. 

Oysa böyle bir durumda bir spor muhabirinin yapması gereken kulübün ve basketbol şubesinin yöneticileri ve oyuncularla konuşmak, ulaşabileceği diğer kaynaklara ulaşmak ve kendi bilgisini de katarak ortaya dört başı mamur, yani eksiksiz şekilde tabloyu ortaya sermek. 

İşte o zaman kötü gidişin gerçek nedenini herkes öğrenir, söylentilerinin hangisinin doğru, hangisinin yanlış olduğu ortaya çıkar, dedikodular kesilirdi.

Ama uzun süredir spor muhabirleri izledikleri kulüpten kendilerine verilen bilgiler dışında bir konuyu araştırma gereği hissetmiyor, maalesef bu konuda okuyucuya, izleyiciye karşı bir sorumluluk da duymuyor.