Genç, cesur, iddialı

Genç, cesur, iddialı

22 Ekim 2014 Çarşamba  |   MG Özel

Türk medyası tarihinin en karmaşık, en sorunlu ve en tartışmalı dönemlerinden birini yaşasa da, gelecekten umutlu olmak için nedenler henüz tükenmedi.

Tükenmedi çünkü Türkiye'de hâlâ gazeteciliğin geleceğine inanan, halkın bilgiye ulaşma hakkı ve doğrular için mücadele edilmesi, savaşılması gerektiğini düşünen genç gazeteciler var. İşte bu gençlerden üçü yaklaşık bir ay önce yayın hayatına başlayan haber sitesi "70 Punto"yla (http://70punto.com) kendilerini mücadelenin tam ortasına atıvermiş.Hem Türkiye'nin yaşadığı karmaşık süreç hem medyanın sorunları hem de internette çoğu zaman sınır tanımayan kıyasıya rekabet nedeniyle zor bir yola girmişler.

Bu anlamda "kurtlar sofrası"na oturan üç genç de İstanbul Üniversitesi'nden. Sitenin Genel Yayın Yönetmeni Atakan Yorulmaz'la Cansu Kocaman İletişim Fakültesi'nden bu yıl mezun olmuş. Ekibin üçüncü halkası ise halen İstanbul Üniversitesi 2. sınıf öğrencisi olan Utku Yıldız..

Kocaman  70 Punto'yu neden kurduklarını, "İşimizin hem patronu hem de çalışanı olmak istedik. Zaten aklımızda böyle bir site kurmak vardı, yaz aylarını hazırlıkla geçirdik. 15 Eylül'de de yayına başladık"diye anlatıyor. Sitenin sorumlusu Yorulmaz ise, "İnsan haklarından yanayız, Ezilen, ötekileştiren, toplumun önyargılı yaklaştığı insanların sesini duyurmak istiyoruz"diye ekliyor.

 

İDEOLOJİDEN SIYRILMAK

 

Peki, "70 Punto"nun yayın çizgisi ne?

Üç genç gazeteci bu soruyu birlikte yanıtlıyor:

 "Evet, bizler genel olarak sol görüşlüyüz ama habercilik yaparken ideolojiden sıyrılmak istiyoruz. Her kesimden insan seslenmek istiyoruz. Yani, CHP'yi eleştirebilmeliyiz ya da gerektiğinde MHP'yi övebilmeliyiz. İdris Bal'la da Şamil Tayyar'la da, Yargıda Birlik Platformu ile de konuşmalıyız. Tek bir tarafın, belirli bir ideolojinin görüşünü yansıtmak istemiyoruz kesinlikle. Mesela Halk TV Gezi olayları sırasında güzel bir yayıncılık yaptı ama şimdi sadece CHP haberi veriyor. Biz bu yaklaşıma karşıyız."

 

SAHADA OLMALIYIZ


Günde ortalama 80-100 haber giren "70 Puntocular", Bianet'i, Radikal'i, Cumhuriyet'i örnek alıyor ve özellikle T24'ün haberciliğini beğeniyor. Yorulmaz, "kopyala yapıştır"tarzı haberciliğe kesinlikle karşı olduklarını söylüyor  ve "Sahada olmayan hiçbir internet sitesi gazetecilik yaptığını iddia edemez. Yeni kurulduğumuz için belki biz de şu anda öyleyiz ama biraz oturunca özel habere, analizlere mutlaka ağırlık vereceğiz. Seslerini duyuramayan ezilmiş insanların haberlerini yapacağız. Mesela genelevde çalışan bir kadınla ya da ayakkabı boyacısıyla konuşacağız"diyor.

İnternet haber sitelerinin ortak yönü, ne pahasına olursa olun haberi "tıklatmak", gerekirse okuyucuya tuzak kurmak, yanlış, yanıltıcı başlıklar atmak ve tabii kadın unsurunu bolca kullanmak! "70 Punto"nun bu konudaki tutumu için Kocaman, "Bazı siteler bikinili kadın fotoğraflarına yer veriyor, şiddet ve tecavüz başlıklarını çok kullanıyorlar. Biz bunu yapmamaya özen gösteriyoruz. Kadın figürü yok, şiddet yok, tecavüz yok bizde. Bunların çok okunduğunu biliyoruz ama yapmıyoruz"diyor.

 

DUYARSIZLAŞTIRMAK YOK

 

Bu sırada "70 Punto"nun "yasaklı kelimeler listesi" olduğunu öğreniyoruz. Neler mi?

"Öldürüldü... bıçaklandı... haberleri koymuyoruz. Biz kadının nasıl öldürüldüğünden çok Türkiye'de neden bu kadar çok kadın öldürüldüğü konusuna önem veriyoruz. Öldürüldü haberi verip insanları duyarsızlaştırmaktansa o  kadının bir yakınıyla konuşmayı tercih ediyoruz."

 

SANATTA İDDİALI

 

Sitenin insan hakları kadar iddialı olduğu konuların başında kültür sanat haberleri geliyor. Yorulmaz, "Biz bu konuda Milliyet'ten ve Hürriyet'ten bile daha iyi olduğumuzu düşünüyoruz"diyor. Kültür sanat haberlerinden sorumlu olan Yıldız, bu kategoride günde en az 30 haber girdiklerini, New York Times ve Guardian başta yabancı gazeteleri de yakından izleyerek çeviriler yaptıklarını, sanatın herkese ulaşmasına katkıda bulunmaya çalıştıklarını anlatıyor.

Genç gazeteciler, bundan üç yıl sonra Türkiye'deki beş büyük haber sitesi arasında yer almak istediklerini söylüyor, "Ama bizim için üç şey hiç değişmeyecek. Kendi aramızda hiyerarşi olmayacak, bir ideolojinin altına girmeyeceğiz ve hiçbir zaman menfaat sağlamayacağız"diyor.

İşte, kendilerini "gerçeğe tarafız"diye tanımlayan ve gerçeği sitenin adındaki gibi kocaman puntolarla yazmak için yola çıkan kararlı ve cesur üç genç gazetecinin öyküsü

 

Cenk Başlamış

 

Fotoğraftakiler: Cansu Kocaman, Utku Yıldız, Atakan Yorulmaz

 

21.10.2014