'Genç' Putin

'Genç' Putin

17 Ekim 2018 Çarşamba  |   MG Özel

Rusya'da 18 yıldır iktidar koltuğunda oturan Devlet Başkanı Vladimir Putin'i günümüzde herhalde tanımayan yoktur...

Ama tabii, Rus siyaset sahnesine adım attığı 1990'ların sonuna kadar Putin sadece uluslararası kamuoyu açısından değil, Rus halkı için de bilinmeyen bir kişiydi. Zaten Moskova'da görev alıncaya kadar geçen sürede Sovyet gizli servisinde çalıştığı için çok da tanınmaması gerekiyordu.

Putin'in başkanlık koltuğuna oturmasından sonra çok sınırlı olmakla birlikte geçmişten kalan bazı bilgiler ve fotoğraflar kamuoyuyla paylaşıldı.

Geçen hafta Putin 66. doğum gününü kutlarken ünlü Rus şarkıcı Valeriya'dan sürpriz bir hediye aldı. Bu, belki Putin'in kendisinin de unuttuğu 1976 yılından kalma bir gazete küpürüydü. Valeriya'nın Instagram'da paylaştığı küpürde, o tarihte adı Leningrad olan şimdiki St. Petersburg'da yapılan judo müsabakasıyla ilgili bir haber yer alıyor. O zamanki adı "Spartakiada" olan yarışmada şampiyon olan 24 yaşındaki Putin'in bir fotoğrafı var. 1975 yılında Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitiren Putin bir yıl sonra KGB'de işe başlamıştı.Yani fotoğrafın çekildiği tarihte bir yıllık acemi bir ajandı. 

"Veçerni Leningrad" gazetesinde yayımlanan bu haber ve fotoğraf büyük olasılıkla Sovyet basınında Putin'le ilgili çıkan ilk haber.

4 Mayıs 1976 tarihli gazetedeki haberi yazan A. Sokolov, "Spor uzmanları ve taraftar çevrelerinde ismi henüz az bilinen judocu Vladimir Putin, Spartakida turnuvasında ilk kez şampiyonluk unvanını kazandı. Vladimir, antrenör A.Rahlin'in "Turbostroitel" spor kulübünde spor yapıyor. Başarılı bir şekilde judo ile  samboyu birleştiriyor"diyor. Haberde ayrıca, genç yüzücü Andrey Smirnov'dan da söz ediliyor.

Sanatçı Valeriya, haberdeki "ismi henüz az bilinen judocu Vladimir Putin" cümlelerine dikkat çekerek, "Sokolov henüz sözünü yazarken sanki Putin'in geleceğini o gün görebilmiş" yorumunda bulundu.

Fuad Seferov, Moskova