Geçmişe indirim, geleceğe zam

Geçmişe indirim, geleceğe zam

29 Mayıs 2018 Salı  |   Günlük

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Rusya'dan alınan gazın fiyatından yüzde 10,25 indirim yapıldığı ve Rusya'nın Türkiye'ye 1 milyar dolar ödeyeceği" açıklamaları Rusya basınında da geniş yankı yarattı.

Kommersant gazetesinin enerji muhabiri Yuri Barsukov, sözkonusu indirimin 2015-16 dönemine ilişkin olduğunu, şu an Türkiye için 205 dolar civarında olan bin m3'lük gaz fiyatının, petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak bu yılın üçüncü çeyreğinde 260 dolara çıkacağını ve bunun Avrupa 'hub'ından daha yüksek bir fiyat olacağını yazdı. 

Yazıda enerji uzmanlarına atfen, "Türkiye'nin Rus gazına olan bağımlığının gittikçe arttığı, ama diğer yandan Rusya'nın da Güney Avrupa'ya gaz sevkiyatında Türkiye'ye bağımlı olduğu" vurgusu yapıldı ve karşılıklı çıkarlardan söz edildi. 

Bu arada Moskova'daki enerji güvenliği uzmanı Aleksey Grivaç, Rusya'nın Türkiye'ye gaz fiyatında indirim yapmasının sebebinin ileride bu ülkedeki pozisyonunu kuvvetlendirmek ve gaz sevkiyatını arttırmak olduğu düşüncesinde.

REN TV'ye konuşan Grivaç Türkiye'nin en büyük gaz tüketim pazarlarından biri olduğunu ve bu yüzden Rusya için önem arzettiğini söyledi. Türkiye Almanya'dan sonra Gazprom'un en büyük ikinci müşterisi. Grivaç Rusya'nın fiyat indirerek pazardaki sağlam konumunu daha da kuvvetlendirmek istediğine dikkat çekti.

Diğer yandan enerji uzmanı Rus akademisyenlerden Sergey Hestanov, bu indirimin Türk Akımı botu hattındaki anlaşmanın "karşılığı" olduğunu savundu. Türkiye'nin pazarlık pozisyonunun güçlü olduğunu, Türk Akımı'ndan yaşanacak herhangi bir geri adımın Rusya'nın çıkarlarını zedeleyeceğini savunan Rus uzman, bu yüzden Moskova'nın Ankara'nın talebini kabul etmek zorunda kaldığını vurguladı. Hestanov, Türkiye'nin "zorlu bir partner" olduğunu ve geleneksel olarak pazarlığı sevdiğini vurguladı.

Business FM'e konulan bir diğer Rus enerji uzmanı  Mihail Kruhtin de, "Bundan sonra Türkiye pazarlık etmeye devam edecek. Ankara yeterince güvenilir bir partner değil" iddiasını dile getirdi. Kruhtin, geçmişe dönük 1 milyar dolarlık indirimin, Türk Akımı'nda Türk topraklarından Yunanistan sınırına uzanacak 180 kilometrelik ikinci hattın döşenmesinin "bedeli" olarak ödendiğini savundu.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan birkaç gün önce 2015-2016 yıllarında Türkiye'ye sevkedilen doğal gazın fiyatında yüzde 10.25 oranında indirim yapılması hususunda Rusya ile anlaşmaya varıldığını açıklamıştı. Erdoğan söz konusu indirimin 1 milyar dolara karşılık geldiğini söylemişti. Gazprom da açıklamayı doğrulamıştı.

(TürkRus.Com)