Gazetecilikte ‘dijital zirve’

Gazetecilikte ‘dijital zirve’

12 Şubat 2019 Salı  |   Günlük

Yazılı basının internet medyası karşısındaki gerileyişi sürerken, ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times geçen yıl dijital kanallardan 700 milyon doların üzerinde gelir elde etti. 

New York Times’ın son açıkladığı rakamlar, geleneksel gazetecilik kalitesini internete taşımayı başaran yayınların okurun ilgisini giderek daha çok çektiğini gösteriyor. 

2018 yılında gazetenin kağıt baskısına abone olan yaklaşık bir milyon kişiye internet üzerinden abone olan üç milyon 300 bin kişi de eklenince ulaşılan toplam okur sayısı dört buçuk milyona yaklaşmaya başladı. Gazete 2020 için 800 milyon dolar gelir, 2025 yılı için de 10 milyon abone hedefi koydu. 

New York Times geçen yıl sadece yeni internet abonelerinden 400 milyon dolar gelir elde etmeyi başardı. Yılın son çeyreğinde gazetenin internet reklamlarından kazandığı para 103 milyona yükseldi ve ilk kez basılı gazetenin reklam gelirini geride bıraktı.

2018 yılında New York Times 120 yeni muhabir istihdam ederek toplam bin 600 kişilik gazetecilik kadrosuyla tarihi bir rekor kırdı. 

New York Times’tan yapılan açıklamada, elde edilen başarılı sonuçlar sürdürülen “kaliteli gazetecilik çizgisi”ne bağlandı.