Gazeteciliğin kitabını yeniden yazıyorlar

Gazeteciliğin kitabını yeniden yazıyorlar

24 Ocak 2018 Çarşamba  |   Günlük

Farkında mısınız? Son yıllarda yazılı basında yeni yöntemler gelişti. Şunu yapıyorlar:

Muhabirler yerine, köşe yazarları-yorumcular önemli kişilerle (Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan, yabancı diplomat, vs.) görüşme yapıyor ve bunu haber haline getiren gazete manşeti bunlardan atılıyor.

Ya da tersten anlatırsak: Önemli kişiler, demeçlerini muhabirlere değil (kimi hiç muhabirlik yapmamış) bu köşe yazarlarına veriyor.

Mesleğin önemli bir kısmını muhabir olarak icra etmiş ve sonradan köşe yazarlığına geçmiş kişileri belki (belli ölçülerde) anlarım da.. Bu sözünü ettiğim "köşe yazarı" tiplemesi, hayatında 2 günlüğüne dahi muhabirlik-gazetecilik yapmamış, sadece belli bir konuda uzmanlığı ya da "kaleminin kuvvetli ollması" yüzünden "gazeteci" sıfatı (bence yanlış) ile sektörde at koşturan kişiler. Röportaj tekniği, aldığı demecin haber - gazete haberi haline getirillmesi konusunda bir bilgisi olmayan insanların, bu işi yapmasına (yine tersten söylersek - demeçlerin bunlara verilmesi, son derece yanlış.

Çünkü. genellikle bu demeçlerin verildiği yazarlar "Yandaş - yalaka - emir eri - kiralık" dediğimiz türden kişilerden seçiliyor ve resmen bir "Mesaj dikte ettirillmesi" söz konusu. Zaten gazeteye basılı halinden de bu durum apaçık görülmekte.

Gazete patronlarının ve yöneticilerinin, böyle bir kapıyı kasıtlı olarak açtıklarını biliyor ve hem kaliteyi düşürmesi hem de "muhabirliği - röportaj haberciliğini" öldürmesi açısından son derece zararlı buluyorum.

Buna mukabil, muhabirlerin de sadece rutin habere koşturulduğu, basın toplantısından "Zaten milletin TV'lerden izlediği lafları, deşifre edip yazıya döken insanlara" dönüştükleri de bir başka gerçek.

Kıymayın beyler mesleğe. Öldürmeyin gazeteciliği..

Hayatında iki satır haber yazmamış, muhabirlik yapmamış, hatta masa başında editörlük deneyimi bile olmayan insanların sırf "başka saiklerle" köşe verilip yazar yapılmasına, bunların da haksız yere "gazeteci" sıfatı da eklenip "Gazeteci-yazar" diye anılmasına şiddetle karşıyım.

Gazete köşelerinde her "yazı yazan - yorum yapan - analiz yapan" insana "Gazeteci" dendiğini ben sırf bu ülkede gördüm.

Kaliteyi düşürmenin ve gazeteciliği öldürmenin yollarından biri de budur. Nitekim, bunu yaptınız. Katiller!...

Zafer Arapkirli