Gazetecilerin tutukluluğuna devam kararı

Gazetecilerin tutukluluğuna devam kararı

4 Nisan 2020 Cumartesi  |   Günlük

Odatv davasından tutuklu bulunan gazeteciler Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi. 

Odatv’de yayınlanan haber nedeniyle tutuklanan üç gazetecinin tutukluluk incelemesini yapan mahkeme, tutukluluk halinin devamına karar verdi. 5 Nisan’daki duruşmayı 2 Nisan’a alarak gazetecilerin savunmalarını alan mahkeme, duruşma tarihini avukatlara bildirmezken, kararı da avukatlara e-posta ile tebliğ etti. Avukatlar, karara itiraz edecek. 

İnceleme kapsamında gazetecilerin savunmalarını SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) yöntemiyle, avukatları olmadan usulsüzce alan heyet, “tutukluluk halinin devamına” karar verdi. Karar, avukatlara e-posta yoluyla tebliğ edildi. 

Cumhuriyet'in haberine göre Terkoğlu ve Pehlivan’ın avukatlarından Yiğit Kazım Akalın ve Celal Ülgen, mahkemenin kararını değerlendirdi. Avukat Akalın, tutukluk halinin incelenmesi için önceki gün dilekçe verdiklerini anımsattı. Duruşmalı inceleme hususunda kendilerine bilgi verilmemesinin “kabul edilemez” olduğunu dile getiren Akalın, Pehlivan'ın savunmasının önemli bir kısmının tutanaklara geçirilmediğini söyledi. Terkoğlu ve Pehlivan’ın avukatlarından Celal Ülgen ise, mahkemenin “kolaya kaçtığını” belirterek, "Bu tavır, hukuku avukattan kaçırmaktır. Avukatlara, ‘Sizin yazdıklarınızın ya da taleplerinizin bir önemi yok. Biz nasıl olsa değer bile vermiyoruz’ demektir. Adalet Bakanı, salgın günlerini fırsata çeviren hakim ve yargıçlarla ilgilenmelidir. Türkiye Barolar Birliği ise bu duruma kayıtsız kalmamalıdır.” dedi.

Avukatlardan Hüseyin Ersöz ise, sosyal medyadan yaptığı açıklamada “Barış’ların 3 avukatının da çağrılmadığı duruşmada verilen karara itiraz edeceğiz. Avukatların dışlandığı bu oldu-bitti anlayışını asla kabul etmiyoruz” dedi.

Ne olmuştu?

'Sessiz, sedasız ve törensiz defnedilen Libya şehidi MİT mensubunun cenaze görüntülerine Odatv ulaştı' başlıklı haber nedeniyle Odatv Haber Müdürü Terkoğlu ve muhabir Kılınç’ın ardından Odatv Genel Yayın Yönetmeni Pehlivan da tutuklanmıştı. 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Terkoğlu ile Kılınç'ın tutuklanmasına gerekçe olarak gösterilen haberin siteden kaldırılmasına rağmen Odatv internet sitesine erişim engeli getirmişti. 

Erişim engelinin ardından Odatv, odatv.net ve odatv.com.tr adreslerinden yayın yapmaya başlamıştı.

(Medyatava)