Gazetecilere zarfta para!

Gazetecilere zarfta para!

22 Eylül 2018 Cumartesi  |   Günlük

Antalya'da düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilere, zarf içinde 'abonelik' adı altında para veren Konyaaltı Gençlik Derneği'ne (KONGED), gazeteciler tepki gösterdi.

Antalya'da faaliyet gösteren KONGED, önceki gün gazetecilere gönderdiği mesajda, bir otelde basın toplantısı düzenleyeceğini bildirdi.

Toplantının ardından bazı gazetecilere kapalı zarflar verildi. Gazetecilerden bazıları zarfları toplantı esnasında kabul etmezken, bazıları içinde bülten olduğunu düşünerek aldı. Alan gazeteciler bülten yerine zarfta para görünce tekrar otele dönerek iade etti. Dernek yöneticileri, paranın 'abonelik' ücreti olduğunu belirtti. Gazeteciler, abonelik yönteminin böyle olmadığını belirterek dernek yöneticilerine tepki gösterdi.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni de zarflara tepki gösterdi. Başkan Yeni, "KONGED adındaki derneğin basın toplantısında abone bedeli adı altında toplantıya katılan muhabirlere zarf içinde para dağıttığı bilgisini üzülerek öğrendik. Konuyu Gazeteciler Cemiyeti olarak derinlemesine araştırıyor, soruşturuyoruz. Zarfın içinde para olduğunu fark edip hemen iade eden gazetecilerin alnından öpüyor ve yürekten kutluyorum" dedi.

Paranın hangi amaçla verilmeye çalışıldığını araştırıldığını belirten Yeni, "Ancak abone parası bile olsa basın toplantısının ruhuna uymayan, bu harekete karşı koyup zarfı iade ederek etik davranan gazetecileri 3'er günlük (her şey dahil) tatil ile ödüllendiriyoruz" diye konuştu.

KONGED BAŞKANI CEVAP VERDİ

KONGED Başkanı Ahmet Alper Alveroğlu ise, "65 yaşındaki bir yöneticimiz abonelik işleriyle uğraşmamak için arkadaşlara zarf içinde, tamamen iyi niyetle, bir daha kendileriyle bir araya gelme şansı bulamayacağını düşünerek para vermiş ve gazetelerine abone olmak istediğini söylemiş. O esnada bir sıkıntı olmadı, paralar alındı. Sonra arkadaşlar geri geldi, parayı elden almak istemediklerini, kurum yöneticileriyle görüşmemizi istediler. İtham çok çirkin, arkadaşlarımız iyi niyetle böyle bir yönteme başvurmuş, işin bu noktaya gideceğini tahmin etmemiştik" diye konuştu.

(DHA)